Megolaman nedir?

Megaloman, kişinin gerçekle bağlantısı olmayan, gerçek dışı üstün niteliklere sahip olduğunu sanmasıdır.

Megolaman olarak bilinen kelime yanlış bilinmektedir kelimenin aslı Megaloman'dır. Megaloman kişilere hayatımızın her alanında rastlamamız mümkün gerek iş yaşantısında gerek sosyal yaşantıda bu tip kişilerle karşılaşırız. Megaloman; Megalomani hastalığına yakalanmış olan kimselere denilmektedir.

Megalomani hastalığıysa; Kendini beğenmiş, kendini herşeyden büyük gören, sürekli kendisini övme gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Yani Megaloman bir kişide kendini beğenme, kendini herşeyden büyük görme, sürekli kendisini övme gibi belirtiler görülür.

Megaloman kişi gösterdiği tavırlar karşısında çevresinde dost, arkadaş olarak kimseyi bulamazlar. Kendi işlerinde genelde başarılıdır. Megalomanlar her alanda görülebilir. Megalomani belirtilerini gösteren her kişide Megaloman değildir normal insanlarda bu tür davranışlar gösterebilirler. Tanısı ile birlikte tedaviside mümkün olabilmektedir.

Megaloman insan kendisinden daha üstün bir kişilik yanında bulunmak istemez. Bu durum onun aşağılık kompleksini ortaya çıkarır. O kişi hakkında kusur arayıp onu küçültmeye, aşağılamaya çalışacaktır ya da hep uzak durup saklanacaktır. Bu ve buna benzer durumlardan ötürü, megaloman insanların sosyal ilişkilerinin iyi olması çok zayıf bir ihtimaldir. Çünkü hiçkimse başkasının büyüklük taslamasını istemez ve bundan nefret eder.

Sonuç olarak megaloman insanlar "kibirli", "kendini beğenmiş", "burnu büyük" ve benzeri sıfatlarla damgalanarak asosyalize edilir. Megaloman insanın bunlara tepkisi ise şaşırtıcıdır: o yine büyüklüğüne ve eşsizliğine inanacaktır ve kendisini dışlayan insanları, kendisini anlamamakla, cahillikle veya aptallıkla suçlayacaktır. Gerçekten bu insanın kusur kabul etmesi çok zordur.ufak bir kusurunu kabul etmek bile onun için bir cehennem azabı olacaktır. Bu yüzden hep diken üstündedir, huzur ona uzaktır çünkü hata yapmamalıdır, yoksa aşağılanacak, o şişmiş, haddinden çok büyük olan zavallı egosu yara alacaktır.

Bu insanların bazısı üstün yeteneklere sahiptir. Bu, durumu daha vahim ve içinden çıkılmaz bir hale sokar. Çünkü artık kendisini destekleyecek objektif bir üstünlüğü vardır ve bunu kimse reddedemeyecektir. Üstün yanlarını her zaman ön plana çıkaracaklar ve hatta sahip oldukları yeteneğin dünyanın en önemli yeteneği olduğunu iddia edecekler ya da bunu ima edeceklerdir. Bu yetenek/üstünlük dil bilmek, müzisyen olmak, tarih öğretmenliği yapmak vs. olabilir.

Megaloman insanlar dünyaya at gözlüğüyle bakan dar görüşlü kişilerdir. Sabit fikirlidirler(en iyi onlar bilir). insanı deli edecek derecede angut ve kalın kafalı olabilirler. Onlara birşey anlatamazsınız, öğretemezsiniz çünkü başkasından bir şey öğrenmek onun gururunu zedeler. Öğrenir öğrenmesine ama kendi kendine, gizlice karşısına geçip en doğru şeyleri bile söyleseniz, sizi reddedebilir ve muhalefet yapabilirler.

Megaloman kelimesinin cümle içerisinde kullanımı

Megalomanların at oynattığı edebiyat dünyamız, bu kabil gerçekçi itiraflara pek alışık değildir.(Haldun Taner)

Yorumlar

uğurcan ylkn 25.05.2020
Çok güzel bir yazı olmuş bilgilendirici
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç