Md5 nedir?

MD5 (Message-Digest algorithm 5), veri bütünlüğünü test etmek için kullanılan, bir şifreleme algoritmasıdır. Bu algoritma girdinin büyüklüğünden bağımsız olarak 128-bit’lik bir çıktı üretir ve girdideki en ufak bir bit değişikliği bile çıktının tamamen değişmesine sebep olur.

MD5'deki her girdinin benzersiz olması mümkün değildir, çünkü üretilen "özet" sonuç olarak 128 bittir, ancak MD5'le şifrelenebilecek bilgiler sonsuza gider.

MD5 girdilerinin çözümlenmesi teorik olarak imkansızdır. Fakat bazı MD5 veritabanları sayesinde 8 karaktere kadar çeviri yapılabilmektedir. Bu veritabanları sizin girdinizi önceden oluşturulmuş binlerce veri girdisinde tarayarak bulduğu sonucu size verir.

Md5 Kullanım Alanları

Md5 asıl olarak dosya bütünlüğünü korumak için kullanılsada çeşitli programlama dilleri bile md5 fonksiyonunu kullanıcılara sunar bu sayede yazılımcı md5 algoritmasının güvenilirliği ile programlama yapabilir. Md5 en çok yazılım da bir değişiklik yapılıp yapılmadığını anlamak için kullanılır örneğin bir is uzantılı dosya indirdiniz diyelim. Dosyayı md5 algoritmasından geçirip ardından orjinal md5 hash ile karşılaştırırsanız eğer dosya orjinalse aynı değerleri verecektir. Aksi taktirde dosyada değişiklikler yapıldığı ortaya çıkar.

Nasıl Kırılır?


MD5 bir şifreleme algoritması olduğuna göre, eğer algoritmayı tersen okursanız MD5 arkasındaki şifreye ulaşabilir. Yani böyle düşünebilirsiniz. Ama yanlış düşünürsünüz. MD5, şifrelenecek metni şifreler ve işi biter. Geri dönülemez. İzi sürülemez. Ama eğer o metin daha önceden veri tabanına kayıtlıysa yani a harfine karşılık gelen 6a831c399e269772661 dizisi veri tabanında
6a831c399e269772661 = a gibi belirtilmişse şifreyi eşler ve size a harfini çıktı olarak verir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç