MBPS ne demek?

MBPS ya da megabit internetin standart hız birimidir. "Mega Bits Per Second" yani 1 saniyede kaç mega bit veri aktarıldığını ifade eder.

Belirtmekte fayda varki MegaBit, "Mb" olarak kısaltılır. Bu ifade çokça Megabyte ile karıştırılır. MegaByte ise "MB" olarak kısaltılıri "B" si büyük harf olarak yazılır. 1 byte 8 bit' den oluşur dolayısı ile saniyede 100 Mbits veri aktarabilme yeteneğine sahip bir hattaki modem 100Mbit/8bit= 12,5MB büyüklüğünde bir dosya indirebilir (saniyede).

Mega Uluslararası Birimler Sistemi’nde (SI) 106 (1 milyon) çarpımını ifade etmektedir. 1 megabit = 106bits = 1000000bits = 1000 kilobit demektir. Megabit için kullanılan semboller Mbps,Mbit,Mb veya Megabittir.

Megabayt ile Megabit arasında ki fark nedir?

Genellikle aynı kavramlar gibi görünsede aslında Megabit ile Megabayt farklı kavramlardır. Bir bayt 8 bitten meydana gelmektedir. Dolayısıyla 8 megabitin kaç megabayta denk geldiğini öğrenmek için onu 8’e bölmemiz gerekmektedir. Örneğin 100 Mbps hızına sahip bir internet paketiniz varsa bunun anlamı şudur.

Saniyede 12.5 Megabayt veri hızı elde edersiniz. Ortalama bir film 700 MB olduğu düşünelim. Yani 56 saniyede bu filmi inidrebilirsiniz. Ancak bu sadece sizin hızınıza bağlı bir durum değildir, karşıdan veri indirdiğiniz serverın durumuda indirme hızınızı etkilemektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç