MAC adresi nedir?

Ethernet, token Ring, Wi-Fi, Bluetooth, FDDI, SCSI gibi protokollerde kullanılmak üzere, herhangi bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar.

MAC kelimesi Ortam Erişim Yönetimi anlamına gelir ve kısaltma terimini de İngilizce olarak yazılan anlamının yani Media access Control baş harflerinden almıştır.. 
MAC adresleri 48 bitlik şifrelere yazılır ve her donanımın ayrı bir MAC adresi vardır, yani şu anda kullandığımız bilgisayarın ağ kartında ve modeminde kendine özel bir MAC numarası vardır.

Bu yüzden bir ağ kartları bir diğer ağ kartına veriyi yollarken alıcıyı diğerlerinden ayırmak için MAC adresinden faydalanır. Her ne kadar birbirine denk gelmesi muhtemel iki donanım olsa da, 48 bit çatısı altında üretilen numara, 2 üzeri 48 değerinde yani = 281,474,976,710,656 çeşit ağ kartını tanımlamak mümkündür ve bu kadar değer arasında birbirine denk gelmesi muhtemel görülmemektedir.

MAC adresi içeriğinde bulunan ve hexadecimal olarak yazılmış olan seri numaraları (kötü niyetli kullanıcılar tarafından) çeşitli programlar marifetiyle değiştirilebilir özelliktedir. Çeşitli programlar vasıtasıyla, ethernet kartı üzerindeki ROM bellek içeriğinde bulunan MAC adresi ya tamamen değiştirilmekte ya da Ethernet kartı üzerinden geçen data paketlerinin içeriği değiştirilerek bir bilgisayara ait gerçek MAC adresi saklanabilmektedir.

Dial-UP Bağlantılarda (Bilgisayara takılı modem kartı ve telefon hattı vasıtası ile yapılan bağlantılarda) hedef bilgisayara ait MAC adresinin tespit edilebilirliliği mevcuttur. Bu da ancak uzman kişiler tarafından ve tespit edilen hedef bilgisayarın IP'si ile yapılacak bir bağlantı ile mümkündür. Önemli olan burada işlem öncesi IP numarasının bilinmesidir. Dolayısıyla IP numarası tespiti sonucu MAC adresi araştırılması yapılabilir. Bu da ancak uzman kişiler tarafından yapılabilecek bir işlemdir.

Mac adresini nasıl öğreniriz?

Windows tabanlı bilgisayarlarda Başlat -> Çalıştır -> cmd açtıktan sonra ipconfig -all yazdığımızda karşımıza çıkan ekrandaki Physical Address alanları (12 hanelidir) her ağ bağdaştırıcısı için yer almaktadır. Linux bilgisayarlarda ise terminali açtıktan sonra ifconfig -a yazdıktan sonra MAC adreslerini görüntüleyebiliriz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç