LTE nedir?

LTE, mevcut olarak kullanılan kablosuz erişim sistemlerinin geleceği olarak görülmektedir. LTE, 3G ve HSPA teknolojilerinin bir sonraki adımı olan 4G teknolojisini kullanmaktadır.

Şu anki en yüksek hız olan 16 Mbitlik indirme hızı, LTE teknolojisinin kullanılmaya başlanmasıyla 100 Mbitlere ulaşacak.

Bir, iki yıl içerisinde kullanılmaya başlanması beklenen Lte'nin kullanım ücretleri de mevcut internet fiyatlarından daha ucuz olacağı belirtiliyor. LTE teknolojisinin kullanılmaya başlanmasıyla, şuan ki mevcut operatörlerin baz istasyonlarında ufak güncellemeler yapması sonucu kullanıcılarına daha hızlı bir internet ulaştırmış olabilecekler.

LTE nezaman devreye girecek?

4G'ye bağlı LTE teknolojisini ilk Japonya'da NTT DoCoMo firması 2004 yılında duyurmuştur. 17 Ağustos 2009'da ilk 4G testi dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Verizon tarafından yapılmıştır. ABD'nin Boston ve Seattle kentleri arasındaki test başarıyla tamamlanmıştır.

Test sırasında video, dosya indirme ve yükleme, internette gezinti, ses transferi, voice over Internet Protocol (VoIP) ile LTE 4G üzerinden denenmiştir. Hizmetin tüm ABD'yi yayılması ise 2013 yılında gerçekleşeceği öngörülmekte.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç