Lokasyon nedir?

Lokasyon, İngilizce Location kelimesinden gelmiştir ve İsim olarak "yer, konum, mevki, yerleştirme, yer belirleme" gibi anlamlara gelmektedir. Genelde web sunucularının bulunduğu yer lokasyon olarak belirtiliri. Örneğin; Almanya Lokasyon, İngiltere lokasyon vb. gibi.

Lokasyon belirleme yöntemleri nelerdir?

Çeşitli durumlarda lokasyon'umuzu belirlememiz gerekebilir. Aynı şekilde çeşitli suçlar işlendiğinde suçu işleyenin lokasyonun belirlenmesi gerekebilir.

1- Örneğin Elektronik ortamda suç işleyen birinin lokasyonu Ip (Internet Protocol) adresinden bulunabilmektedir. Kendi kendinizin lokasyonunuzu belirlemek için buradan sorgulama yapabilirsiniz.

2- Bazen web sunucularının bulundukları lokasyonları belirlememiz gerekebilir. Bunun içinde buradan sunucunun ip'sini yada yayın yapılan bir web adresini sorgulattığınızda sunucunun lokasyonuna ulaşabilirsiniz.

3- Cep telefonunuzla sayesinde bulunduğunuz yerin lokasyonun elde edebilirsiniz. Cep telefonları operatörler sayesinde hangi lokasyonunuz hangi koordinatlarda bulunduğu bilgisini verecektir. Cep telefonundan lokasyon sorgulamak için Cep telefonunuzun mesaj bölümüne girip "Neredeyim" yazdıktan sonra "7777" numaraya gönderin lokasyonunuzun koordinatları cep telefonunuza mesaj olarak gelecektir.

4- Gps'ler sayesinde lokasyon belirleme işlemleride yapılabilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç