Lobotomi nedir?

Ağır hastalarında (genellikle şiddetli şizofrenilerde veya çok fazla ağrı çeken hastalarda) resmen hastanın beyninin sorun çıkaran kısmlarını devre dışı bırakma yöntemidir. Beynin duruma göre istenen fonksiyonunu yok etmek için elektroşoklar, ilaçlar veya cerrahi müdahele yöntemi kullanılabilir. Genel olarak beynin ön lobunun beyinle bağlantının kesilmesi şeklinde uygulanır. Bu işlemin sonunda hastalar ağrı ve acıyı hissetme yeteneklerini kaybeder ve acı çekmez duruma gelirler. 1940'lı yıllardan günümüze kadar (hatta günümüzde de -en son çare olarak-) uygulanabilmektedir.

Lobotomi beynin önünde bulunan beyaz maddenin kesilerek talamusunu ön lobdan ayırma işlemini içeren nadiren gerçekleştirilen bir ameliyattır. Lobotomi ya da diğer adıyla lökotomi psikolojik bir hastalığı tedavi etmek amacıyla yapılan tek beyin ameliyatıdır.

Lobotomi beynin önünde bulunan beyaz maddenin kesilerek talamusunu ön lobdan ayırma işlemini içeren nadiren gerçekleştirilen bir ameliyattır. Beyne ulaşmak için hastanın gözünden içeri sivri bir alet ile giriş yapılır. Lobotomi ya da diğer adıyla lökotomi psikolojik bir hastalığı tedavi etmek amacıyla yapılan tek beyin ameliyatıdır.

Lobotomi operasyonunun amacı; aşırı huzursuzluk, stres, depresyon, endişe gibi psikolojik hastalıklar ve dinmek bilmeyen ağrıları tedavi etmektir.

Lobotomi ameliyatı ile kısmen tedavi edilen sorunlar; kronik takıntı nevrozu, kronik gerginlik, kronik anksiyete, kronik depresyon ve şizofrenidir. Lobotomi yöntemi çoğu ülkede yasak.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç