Lisanslı yazılım nedir?

Lisanslı yazılım; Yazılımın kullanım hakkının belirli şartlar çerçevesinde yada belirli bir süre veya süresiz bir şekilde kullanılması için satın alınmış yazılımlara lisanslı yazılım denir.

Ne yazık ki Türkiye'de de, Dünya'da da korsa yazılımların önüne geçilememektedir. Bunun önüne geçilmesi için çok çaba harcayan kurumlar mevcuttur bu kurumların başında "Bsa" gelmektedir.

Lisanslı yazılım kullanımı işletim sistemi ile başlamakta ve bilgisayarınızda kullanıdığınız 3. parti yazılımlarla devam etmektedir. Lisanssız yazılım kullanmanın ciddi cezaları bulunmaktadır.

Lisanslı yazılım kullanmanın avantajları nelerdir?

1- Yazılım üreticinden teknik destek alabilirsiniz.

2- Yazılım'da meydana gelebilecek herhangi bir açığın kapatılması için gerekli update'leri alabilirsiniz.

3- Cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmazsınız.

4- Bilgisayarınıza zararlı yazılımlar yüklenmesinide engellemiş olursunuz.

Lisanslı yazılım kullanmamanın sonuçları nelerdir?

Lisanslı yazılım kullanmamanın sonuçlarında başınıza bunlar gelebilir; 2 yıldan 6 yıla kadar “para cezasına çevrilemeyen” hapis cezası, “her lisanssız yazılım başına” 10-150 bin lira para cezası, 3 yıla kadar meslekten men ve korsan yazılımın yüklü olduğu sistemlere el konulması olarak sıralanabilir.

Beğenmediğim yazılımlarında lisansını almak zorunda mıyım?

Tabiki de hayır, beğenmediğiniz yazılımların lisansını almak zorunda değilsiniz ama belirtilen demo süresi sonunda yazılımı bilgisayarınızdan kaldırmanız gerekmektedir.

Lisansız yazılım kullanan bir şirketi nereye şikayet edebilirim?

Lisanssız yazılım kullanan bir işletmeyi yada şirketi Bsa'nın korsan yazılım kullanımı bildirim formunu doldurarak şikayet edebilirsiniz.

Yorumlar

Uymak 05.11.2018
Vay yes be .
Cevapla
Kamil 07.01.2018
Çok güzel
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç