LEU nedir?

Leu kısaltması İngilizce "Leucine" kelimesinin ilk üç harfi olan L,E ve U harflerinden gelmektedir. Leucine, Türkçe'de "Lösin" anlamına gelmektedir. Leu (Lösin); Kaslarımızda bulunan ve dna tarafından kodlanan 20 alfa-aminoasitten birisidir. İzolösin ve lösin birbirlerinin izomeridirler. Kimyasal formülü C6H13NO2'dir ve molekül ağırlığı 131.18 g/mol’dür.

Esansiyel bir aminoasit olup insan vücudunda sentezlenmez. Kodları UUA, UUG, CUU, CUC, CUA, ve CUG şeklindedir. Sistematik adı (S)-2-amino-4-metil-pentanoik asittir. Hidrokarbon yan zincirinden dolayı hidrofobik amino asit grubuna dahildir. Leu diğer amino asitlerden protein sentezlenmesindeki en başlıca amino asit olarak ayrılır. Leu yokken kas büyümesi gerçekleşmez. Leu mTOR yoluyla  protein sentezlenmesindeki başlıca düzenleyicidir.

Leu'nun kimyasal yapısı ve önemi

Bebeklerin ve çocukların optimal gelişimi ve yetişkinlerde nitrojen (azot) dengesi için gerekli bir besindir. Kaslarda proteinlerin sentezi ve yıkımında önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir.

Leu içeren besin kaynakları

1. Fasülye,

2. Esmer prinç kepeği,

3. Süt ürünleri,

4. Yumurta,

5. Balık,

6. Kenevir tohumu,

7. Balkabağı tohumu,

8. Kabak çekirdeği,

9. Mısır,

10. Baklagiller,

11. Et,

12. Kabuklu kuruyemişler,

13. Deniz ürünleri,

14. Soya,

15. Kesilmiş sütün suyu,

16. Tam buğday.

LEU biyosentezi

Esansiyel amino asit olduğundan, hayvan vücudunda sentezlenmez; dışarıdan vücuda alınmalıdır. Bitkilerde ve mikroorganizmalarda, pürivik asitten başlayan birkaç işlemle sentezlenir. En başta, valin oluşur. Ara ürün olan alfa-ketovalerat, önce alfa-izopropilmalata ve sonra beta-izopropilmalata dönüşür. Beta-izopropilmalat, son aşamada indirgeyici aminasyona giren alfa-ketoisokaproata dehidrojenize olur.

Lösin biyosentezine katılan enzimler şunlardır:

1. Asetolaktat sintaz

2. Asetohidroksi asit izomeroreduktaz

3. Dihidroksiasit dehidrataz

4. Alfa-İzopropilmalat sintaz

5. Alfa-İzopropilmalat izomeraz

3. Lösin aminotransferaz

Yorumlar

Gülsern 15.03.2016
Merhaba kızım 10 yaşında kan tahlili sonucunda LEU değeri (+ 25WBC) Bana yardımcı olur musunuz?
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç