Led ekran nedir?

Led ekran, led ekran için özel üretilmiş kaliteli ledlerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

Bu ledler elektronik çipler tarafından kontrol edilirek ışık gücü azaltılır veya çoğaltılır. Bu sayede her ledden farklı ışık güçleri elde edilir.

Led ekranlar kabaca bir değerlendirme ile, bilgisayar monitörüne yada televizyona benzer görüntü sistemleridir. Harici bir medya ortamından aktarılan görüntü kontrol sistemi tarafından işlenerek ekrana aktarılır. led ekran teknolojisi temel olarak; led ekranın ilgili noktasında olması gereken rengin, kontrol sistemi tarafından ilgili noktada yer alan kırmızı, mavi ve yeşil led'lerin parlaklıkları ayarlanarak oluşturulması prensibine dayanır.

Uygulanacak projeye özellikleri değişmekle birlikte temel olarak led ekranlar; kırmızı, yeşil ve mavi ledlerin yine uygulamaya göre değişen sayı, özellik ve formatlarla yerleştirilmesi ile oluşan, teknolojileri itibariyle özellikle büyük ebatlı ekranların üretiminde tercih edilen görüntü sistemidir. 

Temel olarak;
A- Led
B- Piksel
C- Modül
D- Panel
E- Ekran
yapısında tasarlanmaktadırlar.

Gün ışığında verimli çalışmaları, dış hava koşullarına dayanıklı üretilebilmeleri ve modüler yapıları ile istenilen boyut ve çözünürlükte tercih edilebilmeleri en önemli özellikleridir.

Ledler hareketli görüntüyü nasıl oluşturur?

Hareketli görüntüler birden çok farklı resmin araka arkaya çok hızlı bir şekilde gösterilmesiyle elde edilir. Gözün fark edebileceği görüntü hızı 20 kare /saniyedir. Sinemalarda bu görüntü hızı 25 karedir bu durum gözün algılama hızının üstünde olduğu için sürekli hareket görür. Led ekranlarda resimleri bu şekilde yayınlayarak hareketli görüntü verirler. Bu esnada ledlerin eletriği kesilip tekrar verilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç