LDL kolesterol (Kötü Kolesterol) nedir?

Açılımı “düşük yoğunluklu lipoproteinler” anlamına gelen, İngilizce “low density lipoproteins” olup, halk arasında kötü kolesterol diye tabir edilen kolesterol türüdür.

Kolesterol yağa benzer bir maddedir. Yağlar suda çözülemez ve bu sebeple tek başına kan tarafından taşınamazlar. Vücudun bu sorun için bulduğu çözüm kolesterolü taşıyıcı görevi gören birtakım proteinlere bağlamaktır.

Yağlarla bu proteinlerin bir araya gelmesiyle lipoproteinler oluşur. LDL vücut tarafından üretilen bir çeşit lipoproteindir ve kolesterolün taşınmasında önemli bir yeri vardır.

LDL adı verilen bu kötü kolesterol vücutta karaciğer tarafından üretilir ve hücre duvarının, hormonların ve sindirim enzimlerinin yapımında önemli bir rol oynar.

Ancak vücuttaki LDL oranı yükseldiğinde bu lipoproteinler kalp damar sisteminizin duvarlarında, plak yapısında olan birtakım katı maddeler üretmeye başlar ve bu maddeler doğal kan dolaşımınızı engelleyerek, damar tıkanıklığı, kalp krizi ve inme riskini artırır.

Fakat endişelenmenize gerek yok çünkü LDL kolesterolü düşürüp “iyi kolesterol” olarak bilinen HDL (yüksek yoğunluklu lipoproteinler) kolesterolü artırmanın birden fazla yolu bulunmaktadır.

LDL kolesterol seviyesi kaç olmalı?

Kolesterol seviyelerinin, özellikle de LDL kolesterol seviyesinin kontrol altında tutulması önemlidir. Eğer kalp hastalıklarından mustaripseniz ya da yüksek tansiyon, diyabet gibi hastalıklarınız varsa, sigara kullanıyorsanız LDL kolesterol seviyenizi düşük tutmanızda fayda var.

Aşağıda LDL kolesterol seviyelerinin miktarlarına göre hangi anlamlara geldiğini görebilirsiniz:

• 70 mg/dL ve altı yüksek kalp hastalığı riski bulunan kimseler için idealdir.

• 100 mg/dL ve altı sağlıklı kimseler için idealdir.

• 100-129 mg/dL neredeyse ideal seviyedir ancak dikkat edilmesi gerekir.

• 130-159 mg/dL üst sınırı aşmış ve dikkat edilmesi gereken bir seviyedir.

• 160-189 mg/dL yüksek seviye olarak kabul edilir.

• 190 mg/dL ve üzeri aşırı yüksek seviye olarak kabul edilir.

LDL kolesterol yüksekliği

Yüksek kolesterol belirti vermez. Ancak kan testi yaptırarak LDL kolesterol seviyenizin yükseldiğini öğrenebilirsiniz.

Hareketsiz yaşam tarzı, obezite, sağlıksız beslenme gibi durumlar kötü kolesterol olan LDL kolesterolün yükselmesine ve iyi kolesterol olan HDL kolesterolün düşmesine yol açacaktır.

Ayrıca kontrolünüz dışındaki bazı faktörler de kandaki kötü kolesterol oranının yükselmesine sebep olabilir; genetik diziliminiz LDL kolesterol seviyenizin dengeli tutulmasına engel oluyor olabilir.

Vücutta LDL kolesterol seviyesinin yükselmesine yol açan faktörler aşağıdaki gibidir:

• Kötü beslenme

• Obezite

• Geniş bel çevresi oranı

• Yeteri kadar hareket etmemek

• Sigara kullanımı

• Diyabet

Vücutta yüksek LDL kolesterol seviyesi damar tıkanıklığına yol açabilir. Damar tıkanıklığı aşağıdaki komplikasyonlara yol açar:

• Göğüs ağrısı

• Kalp krizi

• İnme

LDL kolesterol nasıl düşürülür?

1. Dengeli Beslenme

Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemek yüksek LDL kolesterol seviyesini düşürmenin en kolay yoludur ve kolesterolü düşürmek için akla gelen ilk hamledir.

Meyve, sebze, tam taneli tahıllar ve balık gibi besinlerden oluşan dengeli bir beslenme LDL kolesterol seviyenizde ciddi oranda bir düşüşe yol açacaktır.

Bir sonraki hamle ise kırmızı eti, süt ve süt ürünlerini ve yumurta tüketimini kısıtlamak olmalıdır. Bitkisel ağırlıklı beslenme yalnızca LDL kolesterol seviyenizi düzenlemekle kalmayacak, ayrıca damarlarınızda biriken plak formundaki maddelerin de temizlenmesini sağlayacaktır.

2. Egzersiz

Basit bir egzersiz rutini oluşturarak LDL kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

Eğer yukarıda belirtilen beslenme düzenini benimseyerek, bir yandan egzersiz uygularsanız yalnızca iki ayda LDL kolesterol seviyenizi yüzde 37 oranında azaltarak HDL kolesterol oranınızı yüzde 5 oranında artırabilirsiniz.

Öte yandan kilo verebilir, stresten kurtulabilir, daha enerjik hissedebilir, yaşam standartlarınızı yükseltebilirsiniz. Haftada dört ya da beş kez otuzar dakikalık egzersiz yapmak büyük farklar yaratabilir.

3. Gıda Takviyesi

LDL kolesterolü düşürmek için dengeli beslenmek ve egzersiz yapmak ilk akla gelen adımlar olabilir. Ancak bunlara ek olarak bazı gıda takviyelerini de tercih edebilirsiniz.Omega-3 balık yağı, enginar ekstresi, yeşil çay ekstresi gibi besin takviyelerinin kullanımı, vücuttaki kötü kolesterol oranını düşürmede faydalı olabilir.

Bu doğal ürünler yalnızca LDL kolesterol seviyenizi düşürmekle kalmayacak, ayrıca sağlıklı bir hayat sürdürmenize de yardımcı olacaktır.

Ancak bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve tüketimde aşırı kaçmamalısınız.

Unutmayın ki her vücut farklıdır. Bu yüzden yüksek kolesterol oranınızı düşürmek için tercih edeceğiniz doğru yolu bulmak biraz zaman alabilir. Ancak seçtiğiniz yöntemde istikrarlı olmalısınız.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/symptoms-causes/dxc-20181874

https://thefhfoundation.org/lower-elevated-ldl-cholesterol

https://www.docsopinion.com/health-and-nutrition/lipids/ldl-c/

Yorumlar

vjollca 01.03.2016
Benim kolesterolum 305 çıktı ve LDL kolesterolum 212.6 çok üzüldüm ve kilom 75 , boyum 164, yaşım 54. Yorumlarınızı okudum .Teşekkürler
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç