Larva nedir?

Yumurtadan yeni çıkan böceklere verilen addır. Larva dönemi, böceklerin başkalaşım önemlerinden ilkidir.

Larvalar hiç durmadan beslenmek zorundadır. Böylelikle bitkilere büyük zarar verirler. Larva dönemini bitiren bir böcek, ikinci dönem olan «pupa» (krizalit) dönemine geçer. Kelebeğin larvası, kendisine hiç benzemeyen tırtılıdır. Kurbağanın yumurtadan çıkan siyah renkli ve kuyruklu larvalarına tetari veya iribaş denir. Larvalar erginlerinden farklı hareketlere sahiptirler. Denizdeki omurgasızların larvalarının çoğu etraflarındaki cilia olarak adlandırılan küçük tüylerin titreşimiyle hareket ederler.

Bu larvalar erişkinlerden farklı derinliklerde yaşar ve besin ararlar. Gelişim sonucu değişikliğe uğrayarak ergin şekle dönüşürler. Kelebek larvası pupa (koza) döneminden sonra kanatlanarak erginleşir. Bir kaç safhada olan bu başkalaşmaya değişim (metamorphosis) denir. Değişimi tiroit bezleri kontrol eder. Tiroit bezinin salgısı, vücudun gelişerek değişimini düzenler. O şekilde kontrol eder ki, hayvan ne küçük kalır ne de çok büyür. Tiroit bezi alınmış bir kurbağa larvası büyümeye devam eder. Fakat hiçbir zaman bir kurbağa biçimi almayıp büyük bir iribaş olarak kalır.

larva

Kızböceği, yumurtalarını bir su birikintisi yanına bırakır. Larva, yumurtadan çıkar çıkmaz suya atlayarak, orada besin arar. Bu, hiçbir zaman kızböceğine benzemez. Gelişme sonucu, deri değiştirerek kanatlı hale geçerek uçmaya başlar.Su larvaları, çoğunlukla kendilerinden küçük mikroorganizmalarla beslenirler.

Mikroskobik diatomlar, bunların belli başlı besinlerindendir. Yumurtalarını karada bırakan böcek cinsi hayvanların larvalarının bir kısmı ipekböceğindeki gibi bitkisel besinlerle beslenir. Balarıları ve yabanarıları sürfelerini kendileri beslerler. Leşçil olan larvalar da vardır. Memeliler, kendilerine benzer yavrular, doğurdukları için bunların larva dönemleri yoktur.

Başkalaşım geçiren hayvanların çoğunda larva dönemini, pupa (koza) ve onu da ergin devre takip eder. Bu tip canlılara "tam başkalaşım geçirenler" denir. Bazılarında ise ara devrelerden biri eksik olabilir. Bunların gelişimine de "yarı başkalaşım" adı verilir. Larvaların gelişim süreleri türlere göre birkaç saatten birkaç yıla kadar değişebilir.

Sözlükte "larva" ne demek?

1. Kurtçuk.

Larva kelimesinin ingilizcesi

n. early wingless stage of an insect (Entomology)
n. larva, phantom, grub
n. larva, early wingless stage of an insect (Entomology); grub
Köken: Latince

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç