LAN nedir?

LAN (Local Area network - Yerel Ağ Bağlantısı)

Yerel Ağ yüksek hızda veri transferi özelliğine sahip server(sunucu), PC(personal computer - kişisel bilgisayar), printer(yazıcı) gibi birimlerden oluşan bir ağ türüdür. Bu ağda kullanıcı, PC ‘ler yazıcılar ve ortak PC'ler arasında bilgi alışverişi veri iletimi elektronik posta alımı ve gönderimi gibi çok sayıda fonksiyon gerçekleştirilmiş olur. Yine bu ağlar server adı verilen yönetici bilgisayarlarla yönetilir ve izlenirler.

Aşağıda basit bir yerel ağ yapısını oluşturan birimler tanıtılmıştır.

Server: Ağı yöneten ve izleyen birimdir.

PC: Kullanıcılar tarafından üzerinde işlem yapılan birimdir.

Printer: Kullanıcı PC'leri tarafından yönetilen birimdir.

Yerel ağ bağlantısı içinde yeralan birimler ağ içerisinde IP adı verien bir kimlik ile aktif olabilir ve sistemin bir parçası olma özelliğini kazanırlar.

WAN nedir?

Fiziksel lokasyonların birbirine bağlanmasında Wide Area Network (WAN)  kullanılır. Bu lokasyonlar bir merkez ofis ile şube olabilir. LAN yapısına göre yavaş olur. Örneğin T1 bağlantısı ile 1,5Mbps’lik bir hız sağlanırken, aynı yapının LAN ortamındaki hızı 100Mbps’ye kadar ulaşabilir.

Bunun dışında bir yöneticisi olmayan 10’a yakın bilgisayarın wan yapısını kullanarak merkeze bağlanması mümkündür. Bu yapılara branch Office adı verilir.

Yine hem internet, hem de LAN ortamından güvenlik sebebi ile izole edilmiş yapılarda olabilir. Bunlara ise Perimeter Network adı verilir.  Bu networklerde birden fazla firewall kullanılarak güvenlik sağlanabilir.

Dial-UP, VPN gibi uzaktan bağlantıların sağlandığı ortamlara ise RAS adı verilir. Yine terminal Service sayesinde de uzaktan bağlantı sağlanabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç