Ladin nedir?

Bir çam çeşididir. Kerestesi ve reçinesi makbul bir ağaçtır. Bazılarının boyu 50-60 metreye kadar varır. Yaprakları çama göre daha ince ve sivridir. Kozalakları aşağı doğru sarkıktır. Bu ağaç daha çok Alp ve Karpat dağlarında bulunur. Yurdumuzun bazı ormanlarında da vardır. Yalnız, uzun iğne yaprakları, dallar üzerinde teker teker bulunur. Yapraklar kısa, dört köşeli ve her bir yüzeyinde beyazımsı bir mum çizgisi olup, yaprak uçları batıcıdır. Kozalakları dallarda sarkık durumda bulunup, olgunlaşan kozalaklar bütün olarak düşer ve esmer renktedir.

Ladin, serin ve rutubetli sahalarda ve rutubetli topraklarda yetişir. Köknar ve diğer ağaç türleri ile ormanlar meydana getirirler. Ladinin kökleri yayvandır ve derine gitmez. Bu sebepten rüzgardan devrilebilirler. Azami 400 sene yaşayabilirler. Ladin ağacının gövdesi düzgün olup, kırçıl renktedir. Kerestesi yumuşak, hafif, reçineli ve köknarınkinden daha makbuldür. Dayanıklı değildir. Memleketimizde bulunan Doğu ladini (P.orientalis), Doğu Karadeniz bölgesinde, dağların denize bakan yamaçlarında, 1200-2000 metrelerde yayılış gösterirler. İnşaat kerestesi ve mobilyacılıkta kullanılır. Odunundan kağıt fabrikalarında selüloz elde edilir.

ladin

Ülkemizin iklim şartları ladin üretimi ve yetiştiriciliği için uygun şartlara sahiptir. Özellikle İç Anadolu Bölgesi ladin ağaçları için çok uygun bir yapıdadır. Ladin ağaçlarının boyları, olgunlaştıklarında 40 ila 50 metreye kadar çıkabilmektedir. Ladin ağacının yaklaşık 40 farklı çeşidi vardır. Bu çeşitlerin en ünlüsü mavi ladin olarak adlandırılan yapraklarının rengi maviye çalan ladin ağacıdır. Ladin ağaçlarının üretimi dekor amaçlı kullanımlar için yapılmaktadır. Diğer yaprak dökmeyen ağaçlar gibi ladinler de dört mevsimi değişimsiz geçirir. Belki de yetiştirilmesi en zor çam türüdür, bu zorluk sadece onun aseletinden ve güzelliğinden gelir Kendine has bir yaprak kokusu ile dört tane ladin ağacı ile bahçenizi ve evinize orman kokusunu hakim kılmanız içten bile değildir.

Toprak: Ladin ağaçları derin ve suyu geçirebilen topraklarda daha sağlıklı bir şekilde yetişir. Aynı zamanda toprağın ph değerinin nötr veya hafif asitli olması ladin ağaçlarının bakımı ve yetiştirilmesi için çok önemli bir ayrıntıdır.

Sulama: Ladin ağaçları çok sulama istemeyen bir ağaç türüdür. Ancak özellikle ladin yetiştiriciliğinin yapıldığı bahçelerde sulamanın göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Eğer ladin ağacınızı suyu iyi süzdüren toprakta yetiştiriyorsanız yaz aylarında ağacınızı aşırıya kaçmayacak şekilde sulamalısınız.

Saksıda yetiştirilmesi: Ladin ağacı doğal ortamı olan bahçelerde çok daha kaliteli bir biçimde yetişmektedir ancak saksıda yetiştirmek isterseniz, ladin ağacının yaşaması için ihtiyacı olan gerekli koşulları sağlamanız gerekmekte. Bu koşulları sağladığınız takdirde saksıda da ladin ağacı yetiştirebilirsiniz. Ladin ağacının kökleri sıcağa ve soğuğa karşı hassas olduğundan, kökleri ani sıcaklık değişikliklerinden koruyacak kalın kenarlı saksılar kullanılmalıdır.

Saksı toprağı kökleri tutabilecek yetenekte olmalıdır. Ladin ağacını saksıda yetiştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur sulamadır. Ladin ağaçları her ne kadar doğal ortamlarında susuzluğa karşı dayanıklı olsalar da saksı gibi kapalı bölgelerde susuz kalmaları ölmelerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle saksı toprağının kupkuru kalmamasına dikkat etmelisiniz ve toprağın hafif nemli kalmasını sağlamalısınız.

Çoğaltılması: Ladin ağaçları iki farklı yolla çoğaltılabilmektedir. Bu yollar tohumla çoğaltma ve aşılama yoluyla çoğaltmadır. Özellikle mavi ladin gibi safkan olmayan türlerin üretiminde, yeni üretilecek fidanların özelliklerinin değişmemesi için aşılama yöntemiyle çoğaltılması tercih edilmektedir.

Sözlükte "ladin" ne demek?

1. Çamgillerden, 50-60 metre kadar yüksekliği olan, düz gövdeli, kozalağı aşağıya doğru sarkık, kerestesi ve reçinesi çok beğenilen, çam türüne çok yakın bir orman ağacı (picea).

Ladin kelimesinin ingilizcesi

[Ladin] n. ladin
n. spruce, spruce fir

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç