Kvk nedir?

Kvk cep telefonu sektöründe uzun yıllardır yer alan bir distribütörün adıdır.

Kvk'yı şu anda MV holding yönetmektedir. Türkiye’de yaklaşık olarak 5 bin noktada yer almaktadır.

Kvk 1997 yılında Satış Sonrası Hizmetler alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Satış Sonrası Hizmetler, Haziran 2007 itibariyle KVK Teknik Servis Hizmetleri ve Tic. A.Ş. adı altında ayrı bir şirket olarak kurulmuştur.

Kvk Türkiye genelinde 15 adet Teknik Servis Müdürlüğü ile hizmet vermektedir. KVK Teknoloji Ürünleri Ticaret A.Ş.’ ye bağlı Türkiye genelinde 10 Bölge Satış Müdürlüğü bulunmaktadır.

Kvk adı nereden gelmektedir?

Kvk adını kurucuları olan Mehmet Emin Karamehmet, Murat Vargı ve Osman Kavela'nın soyadlarının ilk harflerinden almaktadır.

Kvk ne zaman kurulmuştur?

Kvk 1993 yılında Çukurova Holding ve MV Holding ortaklığında kurulmuştur.

Kvk'nın faaliyet alanı

Kvk 1994 yılından bu yana mobil iletişim ürünlerinin satışı ve satış sonrası hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir. Kullanıcılara operatör ürünleride sunmaktadır.

Kvk'nın işbirliği yaptığı markalar

Samsung, Blackberry, Nokia, HTC, Huawei, ZTE, Sony Ericsson, Motorola, ViewSonic, Tom Tom...

Kvk'nın ana stratejileri

1. Tüm kanallarda ürünler ve markalar üzeri entegre ve tutarlı müşteri deneyimini yaşatmak,

2. Stratejik birlikleri ile internet terminalleri ve katma değerli servisleri erişebilir ve kullanılabilir şekilde pazara sunmak,

3. Müşteriye doğrudan dokunan iş ortaklarımızın sayısını ve KVK’nın görünürlülüğünü arttırmak,

4. Müşteri segmentlerine ve sektörlere özgü çözümler sunmak,

5. Exclusive ürünlere yatırım yapmak.

Kvk'nın kalite politikası

Müşterilerinin beklentilerini iletişim dünyasının yenilikleri ile biraraya getirmek KVK olarak birincil hedefidir.

Bu hedefe ulaşmak için;

1. Planlı eğitim faaliyetleri ile çalışanlarımızın etkinliklerini artırmayı, yaratıcılıklarını teşvik etmeyi,

2. İlgili tüm tarafların; tedarikçilerimiz, iş ortaklarımız, müşterilerimiz ve çalışanlarımızın katkıları ile, karşılıklı ve sürekli öğrenen bir organizasyona sahip olmayı,

3. Kalite Yönetim Sistemi’nin sürekli iyileştirme ve hedeflerle yönetim modelini mümkün olan tüm faaliyetlerimize yaygınlaştırmayı,

4. Faaliyet alanımızdaki ulusal ve uluslararası mevzuat ve yasalara uygun bir yönetim sistemi yürütmeyi,

5. Müşteri gereksinimlerini zamanında ve eksiksiz olarak karşılamayı, düzenli aralıklarla müşterilerimizin algı ve beklentilerini ölçmeyi ve kaynaklarımız çerçevesinde hizmet kalitesini iyileştirmeyi, müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik önlemler almayı benimsemiştir.

Kvk'nın aldığı ödüller

2011 yılında Türkiye Bilişim Sektörünü yansıtan  ve en geniş kapsamlı araştırma olan "Bilişim 500"e göre 6. sırada yer almıştır.

Bilişim 500 Ödüllerinde ödüllere doymayan KVK, farklı kategorilerde 3 ödül alarak sektöründe Türkiye’nin lideri olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

2012 yılında KVK Teknoloji Ürinleri ve Ticaret A.Ş.  İnsana Saygı Ödülleri kapsamında iş başvurularını en hızlı ve en yüksek oranda yanıtlayan firma alanında "İnsana Saygı Ödülünü" almıştır.

Kvk garantisi nedir?

Kvk garantisi; Kvk'nın distribütörlüğünü yaptığı telefon markalarından birisini aldığında bu telefonun Kvk firması tarafından garanti altına alındığı işaret etmektedir.

Kvk garantisi bulunan telefon herhangi bir arıza yaptığında ücretsiz olarak tamir edilir. Kvk garantisi bulunan cihazların herhangi biri tarafından içi açılırsa garanti bozulur.

Dış bağlantılar

Kvk resmi internet sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç