Kursak nedir?

Kuşlarda yemek borusunun genişlediği bölümdür. Kuşların çiğnemeden yuttuğu bütün besinler burada bir süre kalır. Bu bekleme süresi içinde de ıslandıkları salgı sularıyla yumuşar ve birbirlerine karışırlar. Kuşlarda gaga ile alınan besin, yutaktan yemek borusuna oradan da kursağa geçer ve depo edilir. Daha sonra bezli mideye geçerek yumuşatılır. Bazı sindirim salgılarıyla karıştırılarak gerçek mideye (katı,taşlık) iletilir. Burada yutulan taşların yardımıyla besinin mekanik sindirimi gerçekleşir. Böylece öğütülen besin maddesi ince bağırsağa geçer. İnce bağırsakta pankreastan gelen sindirim enzimleriyle kimyasal olarak parçalanır ve daha sonra da emilir. Sindirilmeyen maddeler kalın bağırsağa geçer oradan da kloak denilen açıklıkla dışarı atılır.

Sözlükte "kursak" ne demek?

1. Kuşların yemek borusu üzerinde bulunan, yiyeceklerin toplandığı torba biçiminde şişkin organ; kursak zarıyla yapılmış.
2. Kuş kursağı şişirilip kurutularak yapılan ya da ona benzetilen şişkin şey; böceklerin ve solucanların sindirim kanallarında bulunan, kuşların kursağına benzeyen yapı.
3. Mide.

Cümle içinde kullanımı

Düdüğün kursağı patlamış.

Kursak kelimesinin ingilizcesi

n. crop, gizzard, craw, maw

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç