Kulaç nedir?

Kulaç, yüzme esnasında vücuda hareket ve hız kazandırmak amacıyla yapılan el ve kol hareketidir.

Yüzme genel olarak kulaçlar ve ayaklar ile yapılmaktadır. Tabi insanlar sadece ellerini kullanarak da yüzebilirler, sadece ayaklarını kullanarak da yüzebilirler veya uyuma tabir edilen deniz üzerinde sırtüstü durma yoluyla ve vücut hareketleri ile de yüzme yapabilirler fakat yüzme kulaç ve ayaklar kullanılarak yapılan bir spordur.

Burada bir yüzme olayında yüzmeyi sağlayan temel hareket kulaç hareketleridir. Kulaç hareketleri bir yüzme yarışmasına katılan sporcuya gittiği mesafenin %90' lık kısmını gitmesini sağlayan harekettir, ayak çırpma ise sadece %10' luk katkı sağlamaktadır.

kulaç

Ayrıca kulaç, metrik sisteme geçilmeden önce özellikle denizcilikte kullanılan bir uzunluk ölçüsüdür. Türkçe kol ve açmak kelimelerinden meydana gelen, halk ağzında aslına uygun olarak kolaç şeklinde söylenen kulaç, tabii bir uzunluk ölçüsü olup yanlara açılmış iki kolun orta parmak uçları arasındaki mesafeyi ifade eder.

Tarih boyunca eski Ön Asya uygarlıkları, Yunanlılar ve Romalılar başta olmak üzere hemen hemen bütün dünya milletleri tarafından suların derinlikleriyle minare, kumaş ve halat gibi şeylerin uzunluklarını ölçmede kullanılmıştır. Ancak kişiden kişiye değiştiği için parmak, kabza, karış, ayak, arşın, adım vb. diğer tabii ölçü birimlerinde olduğu gibi sabit bir kulaç boyu tesbit edilememiştir.

Farsça’ya kulaç, Bulgarca gibi bazı Balkan dillerine kolaç şeklinde geçen kelimenin Arapça’sı ba‘ (bev‘, bu‘), Farsça’sı bazdır. Eski İbrani kulacı (2 adım = 4 arşın = 24 kabza = 96 parmak =) 1,8 m., Grek kulacı 1,85 m. olarak hesaplanmaktadır. “Dend” adı verilen Hint kulacı da (4 arşın = 96 parmak = 768 arpa) bunlara yakın bir değere sahip olmalıdır.

Sözlükte "kulaç" ne demek?

1. Gerilerek açılmış iki kolun parmak uçları arasındaki uzaklık.

Cümle içinde kullanımı

İki kulaç ip.
Hortum beş on kulaç ötemize yanaşmıştı.
- Halikarnas Balıkçısı

Kulaç kelimesinin ingilizcesi

[KULAK] n. overarm

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç