Kubar nedir?

Kubar; toz esrara halk arasında verilen isimdir. Dişi hint kenevirinin yaprak ve tohumları ince elekle toz haline getirilir bu tozda uyarıcı ve uyuşturucu madde olan esrar elde edilir bu toz haline getirilmiş uyuşturucuya "Kubar" denir.

Kubar'ında esrarın da imali, satış ve kullanılması yasaktır. T.C yasalarına göre suçtur. İnsanda ağız yoluyla THC maddesinin etkili olduğu doz 50-200mg/kg; sigara ile içildiğinde 25-50mg/kg’dır. Alındıktan 30 dk. sonra etkisini gösterir. Sigara ile içilen esrarın etkisi 2-4 saat; sindirim yoluyla alındığında bu etki 5-12 saat, düşük etkili marihuana etkisi ise 3 saatten uzun sürmez. Nabız hızında artış görülür.

Gözlerin kızarması, ağızın kuruması, baş dönmesi, kalp atışlarının hızlanması, sık sık idrar yapma ihtiyacı duyulur. Kişinin içinde bulunduğu duygu durumuna göre etki gösterir, ancak gene de değişmeyen etkileri vardır. Zaman algısıyla ilgili bir farklılaşma (zamanının yavaşladığı duygusu; örn, 1 saatlik bir dönem 8-10 saat gibi algılanabilir); renkleri ve sesleri algılamaya karşı duyarlılık artar; yaratıcılığı arttırıyor diye düşünülmesinin nedeni de budur.

İştahta artış görülür. Refleksleri bozar; bu nedenle reflekse dayalı işler yapılması bazı kazalara ve yaralanmalar yol açabilir (Ör., araba kullanılması tehlikelidir). Kişiler esrar aldıktan sonra sedasyon (sakinleşme) ve gevşeme yaşarlar; kendilerini daha rahat hissederler, alkolde olduğu gibi ruhsal inhibisyonları ortadan kalkar. Öfori ve bazen önüne geçilemeyen gülme krizleri gerçekleşir. Daha konuşkan olurlar.

Yüksek dozda alındığında kullanıcı hoş olmayan duygular yaşayabilir; bunaltıya, ruhsal çöküntüye, aşırı uçlara varan ruhsal değişikliklere yol açabilir. Uzun süre esrar kullanımı sonucu kişinin çevreye karşı ilgisi azalır, çalışma ve hareket gücü düşer, kısaca yaşam kalitesini düşürür. Mc Glotthin ve West (1968), uzun süreli yüksek doz kullananlarda apati (ilgisizlik) geliştiğini, kişinin daha pasif, ilgisiz ve isteksiz olduğunu belirtmişlerdir.

Bu kişiler çalışmak ve üretmek istemezler. Uzun süreli planlar yapamazlar. Kompleks işleri yapmaya karşı hem istek hem de kapasite azalmıştır. Konsantrasyon yetenekleri kaybolmuştur. Tüm bunlara amotivasyon sendromu denmiştir. Karakter değişikliği ve hayat tarzında farklılaşma, anksiyete ve depresyon, amotivasyon sendromu, diğer madde kullanımları görülebilir. Uzun süre kullananlarda uyku hali, uyuşukluk, dengesizlik, kaslarda eşgüdüm bozukluğu vardır. Birey bazı motor yetilerini kaybedebilir. Fazla terlerler. Ayaklarda karıncalanma olur. Sigara gibi içildiğinde göğüs sıkışması yaşanabilir.

Kubar nereden elde edilir?

Dişi kenevir bitkisinin yüksek oranda Tetrahidrocannabinol içeren kısımları öncelikle gölgede kurutulur, daha sonra ufalanıp elenir. Bu eleme sonucu elde edilen ince toz halindeki maddeye "toz esrar", bu tozun ısıtılıp kalıplaştırılmasıyla elde edilen plaka şeklindeki haline de "takoz esrar" denir. En ince toz ipek elekten geçirilince altta kalan esrar birinci kalite esrardır. Bu esrar'a "KUBAR" adı verilir.

Tetrahidrocannabinol nedir?

Tetrahidrocannabinol dişi kenevir bitkisinin özel gland dokularında bitki tarafından üretilir ve tohumlarında bulunmaz, yapraklarında ise az miktarda bulunur. Tetrahidrocannabinol maddesi "esrar" ve "kubar" yapımında kullanılır. Tetrahidrocannabinol maddesi uyuşturucu,keyif verici uyarılmayı sağlayan maddedir.

Dişi hint keneverinide Tetrahidrocannabinol oranı %7 ila %24 arasında değişiklik gösterir.  Diğer türlerde ise bu oran %3lere düşer. Tetrahidrocannabinol maddesinin oranı bitkinin aldığı oksijene, neme, ışık ve sıcaklık faktörlerine göre değişim gösterir.

Kubar nasıl yapılır?

1. İnce toz halindeki esrarı bir ince poşet içerisine koyun,

2. Kalın bir kağıt yardımıyla poşet içerisindeki esrarı sıkıştırın,

3. Poşeti dikdörtgen şeklini alıncaya kadar sıkıca katlayın,

4. Dikdörtgen şeklini alınmış poşeti uzun bir gazete kağıdı içerisine yeniden dikdörtgen şeklini alacak şekilde sarıyoruz,

5. Gazeteyi sıkıca dikdörtgen şekli bozulmuyacak şekilde bantlıyoruz,

6. Saç düzleştiriciyi ilk önce ısıtıyoruz,

7. Dikdörtgen paketi saç düzleştiricinin metalleri arasına sıkıştırıyoruz,

8. 10 dakika gibi bir süre koku alana kadar baskı uyguluyoruz,

9. Kokuyu aldıktan sonra eğer paket elinizle tutamayacağınız kadar sıcaksa,

10. Paketi saç düzleştiricinin metalleri arasından çıkartıyoruz.

Kubarın anlık zararları

Anlık kullanımdan sonra; Anksiyete, Paranoya, Huzursuzluk, Öfori, Gevşeme hali, Gözlerde kararma, Denge bozukluğu, Sersemlik, Suda yüzme hissi, Salivasyonda (tükürük bezi salgılaması) azalma, Tansiyon yükselmesi, İştah ve susuzluk, Analjezi, İllüzyon, Psikotik eksitasyon, Depresyon, Panik atak, Göz tansiyonunda azalma ve Flash-back (geçmişe dair halisülasyonlar) gibi etkiler görülebilir.

Kubarın beyine zararları

Kubar, anlık bilgilerin hipokampusa girişini ve burada derlenmesini baskılar. Böylece öğrenme, hafıza ve anlık bilgilerin duygu/motivasyonla entegre olmasını sağlayan sistem etkilenir. Buna bağlı olarak daha evvel öğrenilmiş davranışlarda bozulma görülür.

Kubarın akciğere zararları

Uzun vadeli kubar kullanımının ardından, kubarın zararları akciğere dönük olarak yükselir. Bunlar genelde sigara bağımlıları ile benzerlik gösterir. Kronik öksürük, balgam, kronik bronşit gibi rahatsızlıkların yanında; akciğer kanserini tetikleyici-arttırıcı etki gösterebilir

Kubarın akciğere zararı bunlarla sınırlı değildir. Thc etkisinin dışında, Kubardaki CO (karbondioksit) miktarı sigarada bulunanın üç dört katıdır. Buna ek olarak kubar içenlerin genelde sigara içenlere kıyasla çektikleri dumanı daha uzun süre akciğerlerinde tuttukları göz önüne alınırsa, esrarın akciğere zararları sigaraya göre çok daha fazla olmaktadır.

Kubarın kardiyovasküler sisteme zararları

Kubarın kalp ve damar sistemine zararı; kalp hızının yükselmesi, tansiyonun yükselmesi ve kan akışının hızlanması ile başlar. Bu belirtiler daha çok kokain gibi bir maddeyle birlikte kullanıldığında daha belirgin olur.

Kubar bağımlılığının tedavisi

Kubar bağımlılığının net bir tıbbi tedavisi yoktur. Kubar bağımlılığının giderilmesi için genelde psikolojik tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Psikolojik tedavinin en önemli noktası bireyin bunu istemesi ve tedavinin istikrarlı bir şekilde sürdürülmesidir.

Kubar hakkında son söz

İnsanlar bu tür alışkanlıklara ya kötü ortam yada kötü arkadaşlar sayesinde bulaşmaktadırlar. Ailevi yada maddi sorunları olan, alkon bağımlılığı bulunan kişilerin bu tür maddelere eğilimleri daha fazladır. Her ne olursa olsun hayatınızın değerini bilin bu tür uyuşturucu maddelere bulaşmayın.

Bu tür maddeleri kullanamanız sizi dertlerinizden uzaklaştırmaz bilakis hem sağlığınızı elinizden alarak daha büyük sorunlara yol açar. Uyuşturucu bağımlıların tedavisi için devlet kişilere yardımcı olmaktadır o ilk adımı atıp yeterki siz kendinizi tedavi olmaya ikna edin. Bu konu bilgilendirme amacı taşır. Konuda rahatsız olduğunuz noktalar olursa kaldırılması için bize iletişi bölümünden ulaşarak kaldırılmasını istemeniz yeterlidir.

Dış bağlantılar

Esrar nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç