Krem nedir?

Deriyi yumuşak tutmak, dış etkilerden korumak için sürülen hoş kokulu bir merhemdir. Lanolİn, vazelin, bademyağı, gliserin, balmumu gibi yağlı maddelerden yapılır. Koku vermek için de içine çeşitli esans katılır, ayrıca deriye yararlı vitaminler de karıştırılır. Genellikle «yağlı» ve «yağsız» olmak üzere ikiye ayrılır. Kremler, cildin kurumasına mani olur, cildi korurlar. Yumuşatıcı maddeler, cilt üzerinde ince bir film meydana getirerek deriden su kaybını önlerler. Uzun yıllar, cildi en iyi yumuşatıcı maddenin, su ve cilt yüzeyindeki epidermal yağ karışımı olduğu düşünülmüştür.

Bugün, en iyi yumuşatıcı yağın ve suyun özelliklerini bir arada tutabilen emülsiyonlar olduğu söylenebilir. Su, en iyi yumuşatıcı maddedir ve yağlar da suyun buharlaşma hızını kontrol eder. Su ve bazı yağlı maddeler yumuşatıcı maddelerin en önemlileridir. Suda çözünebilen sorbitol, gliserin, propilen glikol, polioksietilen sorbitol, polietilen glikoller (peg) yumuşatıcı olarak kullanılan maddelerden bazılarıdır. Yağda çözünebilen yumuşatıcı maddeler olarak vazelin, katı vazelin, parafin, yağ asidleri kullanılabilir.

krem

Kremlerden tedavide yardımcı, diğer bir deyişle müessir maddeyi taşıyıcı emülsiyonlar olarak da faydalanılır. En çok rastlanan yağlı kremler içerisinde balık nefsi, beyaz balmumu, sıvı parafin, boraks ve distile su bulunur. Bunun hazırlanışında önce balık nefsi ve balmumu küçük parçalar haline getirilip su banyosunda eritilir ve sıvı parafinle 70°C’ye kadar ısıtılır. Boraks 70°C ısıtılmış suda çözündürülür. sıcak sulu çözelti yağlı çözeltiye karıştırılarak hızla ilave edilir ve donuncaya kadar karıştırmaya devam edilir. Böylece krem hazırlanmış olur. BB kremler (Blemish Balm) cilt problemlerini kontrol altına almaya yardımcı olurken, CC kremler (Color Correcting) öncelikle cilt tonundaki eşitsizlikleri gidermeyi hedefliyor. CC krem cildinize bakım yapmanın ve doğal bir parlaklık vermenin ötesinde; düzenli kullanıldığı takdirde uzun vadede cildinizdeki lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan bir bakım ürünü.

Hafif yapısı ile dikkat çeken CC kremler, yağlı ya da hassas ciltlerin de rahatlıkla kullanabileceği şekilde formüle edilmiş. Ciltte renk tonu eşitlenirken hafif bir kapatıcılık etkisi ile cildi nemlendirmek, daha sağlıklı ve doğal bir görünüm elde etmek isteyenler için oldukça ideal bir ürün. Nemlendirme özelliğine ek olarak birçok CC krem Güneş Koruma Faktörü içeriği sayesinde cildinizi zararlı UV ışınlarından koruyor. Q10, Pro Filaggrin, Syn-Coll  gibi içeriklere sahip CC kremlerin ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için de ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Sözlükte "krem" ne demek?

1. Tene yumuşaklık vermek ya da güneş, yağmur gibi dış etkilerden korunmak için sürülen güzel kokulu merhem; bu renkte olan: krem çorap .
2. Krem kıvamında hazırlanmış olan.
3. Açık samanrengi.

Cümle içinde kullanımı

Vücutlarının yumuşaklığını gösteren açık renk, krem veya beyaz elbiseler içinde...
- A. Ş. Hisar

Krem kelimesinin ingilizcesi

[KREM] n. cream, whipped cream; ointment
adj. cream
n. cream, balm, moisturizer, whitewash
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç