Koreografi

Dans ve bale figür ve adımlarını tespit etmek ve bale temsillerini sahneye koyma sanatıdır. Sanatı yapana «koreograf» denir. Koreograf, bale için yazılmış sahne müziğinin konusuna ve ruhuna uyqun olarak bale topluluğunu düzenler, dans edenler arasında rolleri dağıtır ve bütün pozisyonları en küçük ayrıntılarına kadar tespit eder. Dünyanın en zengin milli koreografisine sahip ulus İspanyollardır. Ruslar ise klasik koreografide çok ileridirler. Amerika, Fransa ve İngiltere de bu sanatta söz sahibidirler. Türk milli koreografisi de çok zengin unsurları içine alır, ama Türk müziği gibi milli koreografimiz de modern bir anlayışla henüz ele alınmamıştır.

Koreograf kelimesinin kökü Grekçedir. Dans sırasında adım ve hareketleri belirleyen kişi anlamında kullanılır. Bu tanıma göre “Adım Tasarımcılığı” doğru bir benzetmeyle dans besteciliği gibi düşünülebilir. Koreograf izleyicilere yaşamalarını istediği duyguyu yoğunlaştıracak bir tasarım sunmakla yükümlüdür. Koreograf; adım tasarımını podyum, müzik ve ritim üzerine çalışarak oluşturur. Hazırlanan tasarımın kağıt üzerine aktarılmasına ve ritme göre planlanmasına Tanznotation denir. Nitelikli bir koreograf, tasarımını sunumda yer alacak ürün, sunumun yapılacağı zaman ve mekana göre oluşturur.

koreografi

Koreografi yaratıcılık, uyum ve matematik demektir. Koreograf modacı, izleyici ve ürün arasında bağ kurulmasını sağlar. Koreograf bir defilede sadece estetik görünümü değil işlevsellik, çarpıcılık, yapıtın alt metni, modele sağlanacak hareket alanları gibi öğeleri de göz önünde bulundurmak zorundadır. Kısaca defile sunumunda modacı, ürün, firmanın vizyonu, müzik, ışık ve mankenler özdeşleşmiş olmalıdır. Bu özdeşleşmenin sonucunda koreograf görüntülerini eleştirel gözler için oluşturmalıdır. Sahne tasarımcısı, tasarımını mankenlerin provalarının sonuçlarıyla sınamalıdır.

Mankenlerin istek ve düşünceleri, onun buluşlarına kaynak oluşturur. Mankenlerin yeteneklerinin neler olduğunu araştırır ve yeni açılımlar yapabilir. Bu aşamada tasarım değişkenlik gösterebileceği için mankenler farklılıklara hemen adapte olmalıdır. İyi bir sahne tasarımcısı bazen mankenin önünde, bazen ardında, ama sürekli onunla birlikte podyumda yürüyormuş gibi denemeler yaparak yavaş yavaş koreografiyi oluşturur. Sahne tasarımcısı için hiçbir şey kesin olmamalıdır. Her aşama değişiklik gösterebilir.

Modacı, firma, sunucu ve mankenler arasında düşünce ve hareket birliği sağlanmaz ise sunum "doğal" gelişmez. Koreograf, bir defilenin gitgide gelişen kuruluşunu izlediğinde, kendi düzeninin oluşup oluşmadığına karar vermelidir. Kurulan düzenin teknik yönden düzeltilebilir olması sunumda yer alan tüm birimlere kolaylık sağlayacağı için tüm sahne düzenini defilenin ana konsepti üzerine kurmalıdır.

Sözlükte "koreografi" ne demek?

1. Dans adımlarının kağıda geçirilmesi.
2. Bir baleyi oluşturan adım, figür ve anlatımların tümü.

Koreografi kelimesinin ingilizcesi

n. choreography
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç