Konut nedir?

İnsanların içerisinde barınmak, yaşamsal faaliyetlerini karşılamak, tehlikelerden korunmak vb. amaçlarla yaşadığı ev, apartman vb. yapılara konut denir. Eş anlamlısı mesken ve ikametgah kelimeleridir.

Konutlar beton, toprak, ahşap, çelik gibi pek çok farklı malzemeden yapılır. Konutların müstakil konut, apartman, villa, yalı vb. birçok çeşidi bulunmaktadır. 
Hemen hemen hepsinde pencere, kapı, odalar, banyo, mutfak, tuvalet gibi alanlar ortak olarak bulunur. Konutlar bir veya birkaç katlı olabilir.

Konut kelimesinin sözlük anlamı

1. İnsanların içinde yaşadıkları ev, apartman vb. yer, mesken, ikametgah:

2. Bir kimsenin yerleşmek amacıyla oturduğu yer.

3. Bir ya da birkaç ev halkının yaşaması için yapılmış, insan yaşamasının gerekli kıldığı uyuma, yemek pişirme, soğuktan ve sıcaktan korunma, yıkanma ve ayakyolu gibi temel gereksinme konularında kolaylıkları bulunan barınak.

Konut kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Konut olarak seçtikleri bu metruk bina insanı üzüntüye boğuyordu.

2. Konut kredisi için başvurdukları banka onları dolandırdı.

3. Kişilerin konutları dokunulmazdır.

Konut kelimesi ile ilgili ifadeler

Toplu konut: Arazisi önceden belirlenmiş bir yerleşim bölgesinde, devletin vatandaşlara sunduğu kredi ve katkılar ile oluşturulan konutlar bütünüdür, site tarzında birçok konut bir arada bulunur.

Konut dokunulmazlığı: Anayasada belirtildiği üzere kişilerin konutlarına yasanın belirttiği durumlar dışında girilemez, arama yapılamaz, eşyalara el konulamaz. Bu duruma konut dokunulmazlığı denir.

Konut kredisi: Kişilerin konut almak için banka gibi kurumlardan evin teminat altına alınması koşulu ile alabildiği bir kredi türüdür, ödünç paradır. Bu para belli bir vadeye yayılır ve belli bir zaman diliminde taksit ile ödenir.

Konut kelimesinin İngilizcesi

1. house
2. dwelling
3. residence
4. domicile
5. home
6. lodging

Kaynak:www.tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç