Komagene nedir?

Komagene kelimesi Kommagene kelimesinin Türkçe okunuşudur. Kommagene; Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Adıyaman bölgesinde, Persler ve Romalılar arasında bu devletler ile barış içinde yaşamış bir devletin adıdır.

Kommagene devleti barışın, diplomasinin ve uygarlığın sembolüdür. Yaklaşık 2 bin yıl öncesine kadar Adıyaman bölgesinde hüküm sürmüştür.

Bugün Kommagene devletinden kalan eserler dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilmektedir.

Komagene günümüzde Türkiye'de çiğ köfte üretimi ve satışı yapan bir firmanın adıdır. Türkiye'nin çoğu yerinde bayileri bulunmaktadır.

Komagene genel müdürlüğü İstanbul'un Maltepe ilçesinde bulunmaktadır.

Komagene hakkında rivayetler

Hz İbrahim'in Urfa civarında yaşadığı rivayet ediliyor. Komagene o dönemde yörenin ismine verilen ad. Rivayete göre Nemrut'un Hz. İbrahim'e ve ona inanlara zulmettiği dönemde Hz. İbrahim Allah'a iman eden müminlerin zarar görmemesi için müminlere sürülerini alıp dağlara gitmelerini emretti. Kestikleri hayvanların etlerini döverek Hz İbrahim'in tavsiyesiyle tabiattaki beş baharat ve bulgurla yoğurarak çiğ köfteyi yaptılar. Hz. İbrahim'in yaşadığı yaklaşık 4000 sene önce ortaya çıkan çiğköfte, bir yemek çeşidi olarak o günden günümüze kadar geliyor.

Geleneksel Anadolu mutfağının vazgeçilmezlerinden olan çiğ köftenin tarihi de bu bölgeye dayanmaktadır. Dönemin Nemrut’ u Hazreti İbrahim’in büyük bir ateşte yakılmasını emreder. Bu amaçla Komagene’ deki bütün odunları toplatmış, halkın da ateş yakması yasaklamış. Hikayeye göre bir avcı avladığı ceylanı eve getirir. Hanımına yemek hazırlamasını söyler. Kadın odun bulup ateş yakamaz. Çünkü bütün odunlar Nemrut tarafından toplatılmıştır. Ceylan’ın but tarafından etini ayırır. Onu bir taşla iyice ezer. Yani kıyma kıvamına getirir. Sonra eti bulgur, biber ve tuzla karıştırarak yoğurur. Böylece tadına doyum olmayan o leziz çiğ köfte meydana gelir.

Komagene menüsünde bulunan yiyecekler

1. Etsiz çiğ köfte

2. İçli köfte

3. Acılı ezme

4. Amerikan salatası

5. Çerkez tavuğu

6. Haydari

7. Kuru biber dolması

8. Kuru patlıcan dolması

9. Şakşuka

10. Yaprak sarma

11. Kadayıf dolması

12. Kabak tatlısı

13. Tavuk göğsü

14. Şekerpara

15. Profiterol

16. Fırınd sütlaç

17. Kazandibi

18. Höşmerim

19. Barbunya

20. Havuç tarator

Dış bağlantılar

Komagene resmi internet sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç