Kola nedir?

Starch, starch paste 2. Glue. Çamaşır ve cam perdelerine sert, parlak ve güzel görünüm vermesi için ütü esnasında kullanılan, suda rahatlıkla eriyebilen bir cins nişasta. Kelime Fransızca asıllı olup, coller yapıştırmak fiilinden gelmektedir.

Üst üste veya yanyana konan iki cismi sertleştikten sonra birbirine yapıştırmaya yarayan maddeye de kola denir. Bu cins kolalar, sentetik reçineler, kauçuktan meydana gelen maddeler, jelatin gibi hayvani kaynaklı maddeler ile sodyum silikat kullanılarak yapılır. Bu şekilde yapılan kolalar, ağaç eşyalarının yapıştırılmasında ve mobilyacılıkta kullanılmaktadır.

Kağıt hamurlarının arıtımı (saflaştırılması) sırasında içerisine katılan veya kağıt tabakalarının üzerinde biriken bir cins maddeye de bu isim verilir. Unu ve nişastayı orta derecede sulandırarak, kaynama derecesine kadar ısıtılarak yapılan bir cins kola vardır ki buna "un kolası" denir.

Genellikle çamaşırlarda, ütü sırasında kullanılan kolalar, özel nişastalardan imal edilir. Nişasta kolaları, çamaşırlarda meydana gelen buruşmaları açmada ve onları perdah ve düzlemede de kullanılır. Gömlek yaka ve kollarını düz ve sert durması için "çiğ kola"; dantel, masa örtüsü ve buna benzer eşyalarda ise pirinç suyu ile zamklı su karıştırılarak ve kaynatılarak meydana gelen "pişmiş kola" ismi verilen kola kullanılır. Bu cins çamaşırlarda ve eşyalarda birden çok yıkamalara dayanmaları için sentetik kolalar da kullanılır.

Yapıştırmada kullanılan kolalar, nişastanın biraz daha koyulaştırılmış ve kalınlaştırılmış halidir. Afrika kıtasında, Sudan bölgesinde yetişen bir cins ağaç da aynı isimle anılmaktadır. (Bkz. Kola Ağacı)

Sözlükte "kola" ne demek?

1. Çamaşır kolalamakta kullanılan özel nişasta; kolagillerden, afrika'nın sıcak bölgelerinde yetişen ve kola cevizi adıyla anılan, çekirdekleri kahveden daha uyarıcı olan, kimi içeceklerde ve hekimlikte kullanılan bir bitki (cola acuminata).
2. Kağıt ya da bez yapıştırmakta kullanılan kaynatılmış nişasta bulamacı; bu bitkinin yaprağından çıkarılan, kokulu bir maddeyle kokulandırılan ve içine şeker, karbonat katılarak yapılan içecek.
3. Kolalama.

Kola kelimesinin ingilizcesi

n. tropical African tree which produces a nutlike seed; nutlike seed which yields and extract containing caffeine and theobromine (used in the manufacture of carbonated beverages and pharmaceuticals)
n. cola, sweet carbonated beverage; kola, type of tree; nut from this tree
n. kola, tropical African tree which produces a nutlike seed; nutlike seed which yields and extract containing caffeine and theobromine (used in the manufacture of carbonated beverages and pharmaceuticals)
Köken: İtalyanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç