Kol nedir?

İnsan vücudunun omuz başından, el parmaklarının uçlarına kadar uzanan bölümünün bütününe verilen isimdir. Uç bölümden meydana gelir: 1) Kol, 2) Önkol ve 3) El.

Kol: Omuz başından dirseğe kadar olan bölümdür. Kol kemiği denen tek bir uzun kemiği bulunur.Önkol: Dirsekten bileğe kadar olan bölümdür. İki uzun kemiği vardır. Elin serçe parmak uzantısında olana «dirsek kemiği», başparmak uzantısında olana da «döner kemik» denir.

Fakat genellikle kol denilince her ikisi birden anlaşılmaktadır. Kol bölgesinde humerus isminde tek bir kemik bulunmaktadır. Ön kol bölgesinde ise radius ve ulna isminde bir çift kemik bulunmaktadır. Kolun ve önkolun hareketlerini sağlayan kaslar, bu kemiklere yapışmıştır. Kol, çeşitli yönlere olan hareketlerini (aşağı yukarı, öne, arkaya, içe dönüş, dışa dönüş) omuz mafsalı ve bu bölgedeki kaslar vasıtasıyla yapmaktadır.

Kol üzerinde dört ayrı kas yer almıştır. Bunlar içinde en mühimi iki başlı pazu kasıdır, ön kolun bükülmesini sağlar. Önkol ise extansiyon (düşleşme), fleksiyon (bükülme), içe dönüş ve dışa dönüş hareketlerini dirsek mafsalı vasıtasıyla ve koldan başlayıp, önkol kemikleri üzerinde sonlanan kaslar vasıtasıyla yapmaktadır. Önkol üzerinde 18 adet kas yer almaktadır, bunlar el ve parmakların hareketlerini sağlar.

Sözlükte "kol" ne demek?

1. İnsan vücudunda omuz başından parmak uçlarına kadar uzanan bölüm; giysinin kolu saran bölümü.
2. İş takımı, ekip, trup; ağaçlarda gövdeden ayrılan kalın dal.
3. (koyun, dana, kuzu vb için) ön ayağın üst bölümü; makinelerde tutup çevirmeye ya da çekmeye yarayan ağaç ya da metal parça.

Cümle içinde kullanımı

Lakin böyle kardan yolların örtüldüğü bu gecede, koldan korku yoktu. Rahatça eğlenebilirlerdi.
- R. H. Karay

Kol kelimesinin ingilizcesi

[KOL (Kiss On Lips) ] n. witch
adj. branch
n. arm; foreleg, branch, stolon; subsection, crank, embranchment, limb, offset, ramification, rod, rounds, tappet, wing, sleeve; handle, stick

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç