Kişisel bakım nedir?

Kişisel bakım; Çevremizle ve yakınlarımızla kurduğumuz ilişkilerde önemli rol oynayan aynı zamanda hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayan kişisel temizlik kurallarının bütünüdür. Hiç kuşkusuz kadınlar erkeklerden daha fazla kişisel bakımlarına dikkat ederler.

Kişisel bakım türleri nelerdir?

1- El ve Ayak bakımı

2- Vücut bakımı

3- Saç bakımı

4- Ağız ve Diş bakımı

5- Kıyafet bakımı

6- Genital bölge bakımı

El ve Ayak bakımı nedir?

El ve ayak bakımı kişisel bakımda önemli bir yer tutmaktadır. El ve ayak tırnaklarını her zaman kesmelisiniz. Bayanlar tırnaklarını uzatabilirler fakat tırnak bakımına özen göstermeleri gereklidir. Gün içinde en çok kullandığımız organımız ellerimizdir. Her gün yüzlerce farklı yer ile temas etmektedir o bakımdan ellerimizi her zaman yıkamalıyız. Eğer ellerimizi yıkayabileceğimiz bir yer yoksa antibakteriyel ıslak mendiller kullanılarak eller temizlenmelidir. Tuvalet'ten çıkarken, yemek yemeden önce ellerimiz mutlaka yıkamalayız. Küçük çocuklarada mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırmalıyız. El bakımı için özel bakım kremlerinden yararlanabilirsiniz. Ayak bakımı içinde öncelikle ayak tırnaklarınızı her zaman kesmelisiniz. Ayak bakımı içinde özel bakım kremleri kullanbilirsiniz. Gün boyu ayakkabının içinde havasız duran ayaklarımızda çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Hergün olmasa bile 2-3 günde bir mutlaka ayaklarımızıda düzgün bir şekilde yıkamalıyız.

Vücut bakımı nedir?

Vücut bakımı denilince vücudumuzun tamamının bakımı aklımıza geliyor. Tabiki vücut bakımı için yapılacak en önemli şey banyo yapmaktır. Sık sık banyo yaparak vücut temizliğimize dikkat etmeliyiz. Banyo yaparak vücudumuzu kirlerden arındırmış oluruz. Vücut bakımını yine yine özel vücut losyonlarıyla yapabiliriz. Güzel kokulu dus jellari kullanarak hem banyo zevkinizi artırmış hemde vücudunuzun daha güzel kokmasını sağlamış olursunuz. Erkek ve Kadınlar koltuk altı temizliğinede önem göstermelidir.

Saç bakımı nedir?

Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız jöle, briyantin vb. gibi saç şekillendirici ürünler saçlarınızı yıpratmaktadır. Aynı zamanda gün içinde maruz kaldığınız toz, güneş ışığı gibi etkenler saçlarınızı yıpratmakta ve saçlarınızı kötü kokmasına sebebiyet vermektedir. Hergün saçlarımızı düzenli şekilde yıkamamız ve saç bakım ürünleri kullanmamız saçlarımızı olumlu yönde etkileyecek ve saçlarımızın güzel görünmesini sağlayacaktır.

Ağız ve Diş bakımı nedir?

Ağız ve Diş bakımı denince en önce aklımıza gelen şey tabiki dişlerimizi fırçalamaktır. Dişlerimizi hergün düzenli fırçalamalıyız. İmkanınız varsa şayet yemeklerden ve herhangi bir tatlılı yiyecek yedikten sonra fırçalayınız. Hergün ister istemez bir çok kişiyle iletişim halinde bulunuyorsunuz ağzınızı kötü kokması karşınızıdaki kişi hem sizden uzaklaştırır hemde çevreyle iletişiminizi bozar. Diş bakımı için iyi bir diş fırçası ve diş macunu gereklidir. Diş aralarında kalabilecek artıklara karşıda diş ipi kullanılması önerilmektedir. Ağız sağlığı içinse ağız ve diş suyu kullanabilirsiniz. Ağız ve diş bakımı sizin hem diş kaybına uğramanızı engeller hemde gönlünüzce gülümsemenize yardımcı olur. Böylece etrafınızda ki kişileride etkilemiş olursunuz.

Kıyafet bakımı nedir?

Kıyafet bakımı ilk intiba için ve kişisel bakım için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Kıyafetlerinizin temiz olması hem temiz kokmanıza, hem güzel ve temiz görünmenize, hemde çevrenize iyi intiba vermektedir. Parfüm kullanarak gün içerisindeki ter kokularını engellemenizde olmazsa olmaz kurallardan bir diğeridir.

Genital bölge bakımı nedir?

Genital bölge bakımı'da önemli bir kişisel bakım kriteridir. Genital bölgenizi her zaman temiz tutmanız hem manen hemde dinen önemli bir gerekliliktir. Tuvallet'ten sonrada mutlaka tuvalet kağıdı kullanmalı genital bölge temizliğine dikkat etmelisiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç