Kiril Alfabesi Nedir?

Slav dillerinin yazımında kullanılan alfabe Kiril alfabesidir. Genellikle Slav halkı tarafından kullanılır. İsmini 9. Yüzyılda yaşayan Slav dili üzerine araştırmalar yapan Ortodoks rahipleri Kiril ve Metodius kardeşlerden almış olsa da bu alfabeyi onların oluşturduğuna dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

Kiril alfabesini hangi ülkeler kullanır?

Aktif olarak Kiril alfabesi kullanan ülkeler Beyaz Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Tacikistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Makedonya ve Sırbistan’dır.

Alfabe Rusya’da Orta Çağ’da kullanılmaya başlanmıştır. 18. yüzyılın başında Büyük Peter alfabeden Yunan harflerini çıkarmış ve alfabenin kullanımını daha basit bir hale getirmiştir. 1981 yılında ise yeniden bir değişikliğe gidilmiş ve gereksiz harfler çıkarılmıştır.

Alfabenin son hali şu an Slav Ortodoks ülkeleri ve bazı Türk Cumhuriyetleri’nde hala kullanılmaktadır.

Kiril alfabesinin Türk tarihindeki yeri nedir?

Çarlık döneminde Rus sınırları içindeki Türk boylarına Kiril alfabesi dayatılmıştır. Daha sonra Komünist Rusya zamanına da Kiril alfabesi Türk Cumhuriyetleri’ne zorunlu tutulmuştur.Bunun sonucunda alfabe varyasyona uğramış ve birçok farklı Kiril alfabesi oluşmuştur. Alfabeye Türkçe sesleri çıkarabilmek için oluşturulan harfler de eklenmiştir.

Şu anda, bu alfabeleri kullanan Türk cumhuriyetlerinin çoğu Latin alfabesine geçmiştir. Bazıları ise Kiril alfabesi ve Latin alfabesini birlikte kullanmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç