Keçi nedir?

Koyunla yakın akraba olan çoğu evcilleşmiş bir hayvandır. Evcil keçi, yaban keçisinden evcilleştirilmiştir. Sütü, tüyü ve derisi İçin yetiştirilir. Anavatanı Güneybatı Asya'dır. Bugün Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika'nın birçok yerinde yetişir. Yavru keçiler annelerinin karnında 21 ila 23 hafta kaldıktan sonra doğarlar. Bir defada bir, ikiz, üçüz doğum olabilir. Yavrular kıllı ve gözleri açık doğar..Yavru keçilere «oğlak» denir. Doğumdan 4 saat sonra koşup oynamaya başlar. 3 - 6 aylık oluncaya kadar ana sütü emer. Keçilerin ömrü 14 yıl kadardır. Erkek keçilere «teke» denir. Tekeler insanı rahatsız edecek şekilde kokarlar.

Keçiler çok sarp yerlere tırmanabilir, ağaç kabuğu, körpe fidanları yiyerek beslenir. Bu sebeple çok zararlıdır. Belli başlı keçi çeşitleri: Afrika, Ankara ve Keşmir keçileridir. Ankara (Tiftik) keçisi, sık, beyaz, ipek gibi ince ve dalgalı tüylere sahiptir. Vatanı Ankara bölgesidir. Özellikle tüylerinden yararlanmak İçin yetiştirilir. Afrika (Malta) keçisi ise bol sütü için beslenir. Kuzey Afrika, Habeşistan ve Malta’da bulunur. Keşmir keçisinin vatanı Tibet'tir. Yapağından «kaşmir» veya bu isimden bozma «kaşmir» denen İnce yünlü kumaş yapılır.

Dağlık ve kayalık yerlerde yabani veya evcil olarak, sarp yamaçlara rahatça tırmanan çevik, zarif bir hayvandır. Boyuzları geriye doğru kıvrıktır. Çenesi sakallıdır. Bitki filizlerini kemirdiğinden zararlara sebep olur. Ömrü: 12-15 yıl. Çeşitleri: Evcil keçi, Alpdağı keçisi, yılan yiyen keçi, dağ keçisi meşhurlarıdır. Boynuzlugiller familyasının, Keçiler (Caprinae) alt familyası türlerine verilen genel ad. Avrasya, Afrika ve Amerika’nın dağlık bölgelerinde bol rastlanan gevişgetiren çiftparmaklı memelilerdir. Çoğu boynuzludur. Çenelerinde tipik sakalları vardır.

keçi

Sarp yamaçlara rahat tırmanır, patika ve uçurumlar kenarında dolaşmaktan çekinmezler. Bundan dolayı zor geçitlere keçiyolu denir. Evcil olanları sütü, derisi ve tiftiği için beslenir. Taze filiz ve yaprakları severler. Otları kökleriyle sökerek yediklerinden toprağın verimini azaltırlar. Yaşlı bir erkeğin önderliğinde sürü halinde gezerler. Yabanileri ormanlarda çalı ve genç ağaçların filiz ve kabuklarını yediğinden büyük ziyanlara sebep olurlar. Yavrusuna oğlak, erkeğine teke denir. Malta keçisinin boynuzları yoktur. Gerdanında memeye benzer iki uzantı mevcuttur.

Beyaz ve uzun tüylü Keşmir ve Ankara keçilerinin tiftiği gayet makbuldür. En bol süt vereni Malta keçisidir. Derilerinden eldiven, çanta ve ayakkabı yapılır. Tüyleri dokumacılıkta kullanılır. Sütü az yağlı ve besleyicidir. Eski çağlardan beri evcil olarak insanoğlunun hizmetindedir. Eti bazı kimselere dokunur. Türkiye’de Ankara keçisi, tiftik keçisi ile kıl keçisi yetiştirilir. Gebelik süreleri 23 hafta kadardır. Genellikle 1-2 yavru doğururlar. Yavruları kıllı ve gözleri açık doğar. Birkaç saat içinde annelerini takip etmeye başlarlar. 6 ay içinde erginleşip üreyebilirler. 12-15 yıl kadar yaşarlar. Evcil keçi, dağ keçisi, Alpdağı keçisi, yılan yiyen keçi, akdağ keçisi meşhur türleridir.

Sözlükte "keçi" ne demek?

1. Gevişgetirenlerden,eti, sütü, derisi ve kılı için yetiştirilen, memeli evcil hayvan (capra hircus).
2. Bu hayvanın dişisi.
3. İnatçı.

Keçi kelimesinin ingilizcesi

[NBC Montana] n. stubborn person, goat

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç