Kellik Nedir?

Kellik ya da diğer adıyla saç kaybı, bir insanın herhangi bir sebepten dolayı saç dökülmesine maruz kalması durumudur. Saç dökülmesinin birçok çeşidi ve sebebi vardır. Bölgesel olabileceği gibi saçın tamamında da görülebilir.

Kellik çeşitleri nelerdir?

En sık rastlanan çeşitleri erkek tipi kellik, kadın tipi kellik ve saçkırandır.

Erkek tipi kellik en sık rastlanan kellik çeşididir ve 50 yaş grubundaki erkeklerin neredeyse yarısında görülür. Genellikle yirmili yaşların sonunda ya da otuzlu yaşların başlarında görülmeye başlanır.

Birçok erkek otuz yaşının sonuna doğru saç dökülmesine maruz kalır. Çoğu zaman bölgesel seyreder. Saçların tepesinde, yanlarında seyrelmeler başlar ve şeritler halinde saç kaybı yaşanır.

Bazı durumlarda saçlar tamamen kaybedilebilir ancak bu nadir görülen bir durumdur. Erkek tipi kellik genetiktir, yani nesilden nesle aktarılabilir. Bunun sebebi bazı erkeklik hormonlarının vücut tarafından fazla salgılanması olabilir.

Kadın tipi kellikte genellikle yalnızca saçın tepesinde seyrelme görülür. Bu kellik türünün genetik olup olmadığı bilinmiyor ve sebeplerine dair net bir bilgi mevcut değil.

Ancak bazı durumlarda daha sık seyredildiği gözlemlenmiştir. Örneğin menopoz dönemindeki kadınlarda daha sık görülmesinin sebebi kadınlık hormonlarındaki azalma olabilir.

Saçkıran vücutta görülen bölgesel kellik durumlarıyla kendini gösterir. Genellikle saçta görülen bu hastalık vücudun başka yerlerinde de görülebilir. Bu hastalığa her yaşta rastlanır ancak genellikle gençleri ve ergenleri etkiler.

Çoğu saçkıran vakasında dökülen saçlar bir ay içinde yeniden çıkar. Bu hastalığın sebebi genellikle bağışıklık sisteminde yaşanan bir sorundur. Hipotiroid, diyabet ve Down sendromu gibi otoimmun hastalıklarına sahip olan bireylerde daha sık görülür.

kellik

Kelliğin sebepleri nelerdir?

Erkek ve kadın tipi kellikler ile saçkıranın yanı sıra saç dökülmesine sebep olan bazı durumlar ve hastalıklar da vardır. Bunların belli başlıları şunlardır:

• Ameliyat, kazalar, yaralanmalar, hamilelik, anı kilo kaybı gibi fiziksel stres yaratan durumlar

• A vitamini fazlası

• Protein eksikliği

• Duygusal stres

• Kansızlık

• Hipotiroidi

• B vitamini eksikliği

• Kemoterapi

• Polikistik over sendromu

• Antidepresan ya da kan sulandırıcı kullanımı

• Saça fazla işlem uygulanması

• Saç yolma hastalığı olarak bilinen trikotilomani

• Yaşlanma

Kellik nasıl tedavi edilir?

Saç kaybı durumunda ilk olarak bir uzmana danışmalı ve saç dökülmenizin altında yatan sebebi öğrenmelisiniz. Bununla birlikte doktorunuz sizin için uygun olan tedavi yöntemini belirleyecektir.

1.İlaç Tedavisi:Erkek tipi kelliğin tedavisinde genellikle iki çeşit ilaç kullanılır, bunlar finasteride ve minoxidil’dir. Minoxidil aynı zamanda kadın tipi kellik tedavisinde de kullanılır. Ancak bu tedaviler her hastada olumlu sonuç vermeyebilir. İyi sonuç alınması için tedavinin devamlılığının sağlanması çok önemlidir.

Bu ilaçlar maliyetli olabilir. Saçkıran hastalığı ise genellikle steroidlerle tedavi edilir. Aşı ya da krem formunda steroidler kullanılabilir. Bu hastalık ayrıca immünoterapi adındaki bir tedavi yöntemiyle de iyileştirilebilir.

2.Cerrahi işlemler: Saç ekimi operasyonları genellikle lokal anestezi ile uygulanır. Bir cerrah kafanızın arkasındaki ya da yanındaki sağlıklı saçları alıp seyrelmenin görüldüğü yerlere ekebilir. Bu işlem yaklaşık dört ile sekiz saat kadar sürer. Saçı daha çok gürleştirmek için birden fazla seans uygulanabilir.

Ekilen saç birkaç hafta içinde kendiliğinden dökülür, ancak birkaç ayda düzenli olarak yeniden çıkar. Bu tür cerrahi işlemler hem pahalı hem de acılıdır. Enfeksiyon kapma ya da yara izi kalması gibi riskleri vardır. Operasyondan sonra yeni çıkan saçın kendine gelmesi için altı ile sekiz ay kadar beklemek gerekir.

Kaynaklar:

http://www.nhs.uk/Conditions/Hair-loss/Pages/Introduction.aspx

http://www.health.com/health/gallery/0,,20727114,00.html#physical-stress-0

https://en.wikipedia.org/wiki/Hair_loss

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç