Katalepsi nedir?

Bazı özel histeri formlarında ve karakteristik olarak katatonik şizofrenide görülen, hastanın çizgili kaslarında iradeli kasılma gücünün geçici kaybı. Kalp hızı ve solunum, dramatik olarak azalmıştır. Vücut sıcaklığı düşer. Kas gerginliğinde özel bir değişim vardır. Yüz donuktur. Kol ve bacaklara normalde yapılması zor veya imkansız bir şekil verilse bunu aynen muhafaza eder. Bundan dolayı bu hale "balmumu durumu" denir. Bu vaziyeti değiştirilmek istense direnç gösterir. Yani itaat etmez. Faal, zıt ve menfi hareketlerde bulunur. Hasta, ağza konan besini çıkarır; sorulara cevap vermez; herkes susunca konuşmaya başlar. Bu ataklar birkaç dakika sürebileceği gibi, birkaç saat de sürebilir.

Kataleptik pozisyon, değiştirilmek istendiğinde direnç göstermezse vücudunu başka bir biçime sokar ve bu pozisyonda uzun süre kalır. Buna "Feleksibilitas serea" denir. Katalepsi, histeri nöbetinde, hipnoz tedavisinde, erken bunamada görülür.

Sözlükte "katalepsi" ne demek?

1. İstencin yitimi, dış etkilere karşı duygunluğun ortadan kalkması ve devim organlarına verilen herhangi bir durumun olduğu gibi sürüp gitmesiyle beliren sendrom.

Katalepsi kelimesinin ingilizcesi

n. catalepsy, catalepsis
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç