Kantar nedir?

Ağır cisimleri tartmak için kullanılan tek kollu terazi. Kantar, esas olarak yatay bir kol, bu kolun ucunda, tartılacak cismi asmaya yarayan çengel, ayrıca kol üzerinde hareket eden sabit bir ağırlık (kantar topu) ile kantar bıçağından meydana gelmiştir. Kantar bu yapısı ile bir çeşit kaldıraçtır.

Fizikte kuvvet ölçmeye yarayan ve halk arasında el kantarı denilen dinamometre, kantarın bir çeşitidir. Tartılacak cisim çengele asıldığında, kantar kolu üzerinde hareket eden kantar topu ile cismin ağırlığı dengeye getirilir. Kantar çengeline cisim asılmadığında kantar topu ile dengede bulunduğu nokta(0) sıfır kabul edilir. Kantar çengeline veya kefesine bilinen 1,2,3... gibi ağırlıklar koyarak sürgülü ağırlığın bulunduğu yerleri işaretleyerek kantar bölümlenir.

Kantar, ağır olması, dengesinin çabuk bozulması gibi sebeplerle terazi yerine kullanılamaz. Ancak pratik olması, farklı ağırlıkları tartarken yalnız bir ağırlık kullanılması kolaylığı da vardır.

Halk arasında kamyon ve vagon gibi ağır yükleri tartan büyük baskül ile küçük el terazilerine de kantar denmektedir.

Sözlükte "kantar" ne demek?

1. Ağırlık sıfırken yatay duran bir kaldıraç koluna dik olarak tutturulmuş bir ibrenin sapmasıyla kütleleri tartan aygıt; 56,452 kg. ağırlığında ya da kırk dört okkalık bir ağırlık ve sığa birimi.
2. Küçük ağırlıkların çengeline takılarak tartıldığı araç, el kantarı.
3. Baskül.

Kantar kelimesinin ingilizcesi

n. steelyard, weigher, weighbridge, weighing machine, spring balance
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç