Kameriye nedir?

Genellikle yapıların bahçesinde, tarlalarda ya da avlularda bulunan küçük, köşkü andıran, süslü çardaklara kameriye denir. Yazları serinlemek için kullanılırlar.

Kameriyeler genellikle ahşaptan yapılır ve bitkiler, çiçekler ile süslenebilir. Özellikle sarmaşık çiçekler kameriyelerde sık kullanılır. Bu yapıların üzeri örtülüdür ve küp, silindir, altıgen gibi geometrik şekilleri olabilir.

Kenarları açık ve aralıklıdır, duvarları olmaz, kafesi andırır. Çoğu apartmanın bahçesinde kameriye bulunur, yaygın olarak “çardak” adıyla anılır. Hem vakit geçirmek hem de serinlemek için kullanılabilir.

Ortasında çoğunlukla bir yemek masası bulunur. Halk arasında kameriyeye “kamelya” denilse de bu yanlış bir kullanımdır. Kamelya kelimesinin çardak anlamı yoktur, kamelya çaygillerden bir tür çiçektir, Japon Gülü ya da Çin Gülü olarak da bilinir.

Kameriye kelimesi İtalyanca “odacık” anlamına gelen “camarilla” kelimesinden dilimize geçmiştir. Bu sözcük de Latince “oda” anlamına gelen “camara” kelimesinden türemiştir. Ayrıca Eski Yunancada “taş kubbeli oda” anlamına gelen “kamara” kelimesi de bu sözcüklere köken olmuştur.

Kameriye kelimesinin sözlük anlamı

Bahçelerde yazın oturulmak için yapılan, kafes biçiminde, kubbeli, üstü yeşilliklerle sarılan süslü çardak.

Kameriye kelimesinin eş anlamlısı

Çardak

Kameriye kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Yaz akşamları kameriyede oturur birbirlerine masal anlatırlardı.

2. Ağabeyini dün akşam kameriyede görmüşler.

3. Evin bahçesi kameriye inşa etmek için oldukça müsait.

Kameriye kelimesinin İngilizcesi

1. pergola
2. alcove
3. bower
4. summerhouse
5. arbour
6. pavilion
7. stoop

Kaynak:www.tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç