Kambiyo nedir?

Yabancı para. Yabancı paraların, milli parayla değiştirilmesi. İç ve dış kambiyo olmak üzere ikiye ayrılabilir. İç kambiyoda para değişimi ülke içinde yapılır. Bir bankada Türk parası ile yabancı para almak veya yabancı para vererek karşılığı Türk parasını almak gibi. Dış kambiyoda ise para değişimi ülkeler arası yapılır. İstanbul’daki bir tacirin, İngiltere’de mal alışı dolayısıyla borcunun transfer işlemi misal olarak verilebilir.

Milli parayla yabancı paralar arasında değişimde kullanılan nispete parite denilir. Kambiyo kuru tesbitinde "serten ve enserten" esası kabul edilebilir. Serten halinde milli para esas, yabancı para fiattır. (1 Mark-6450 TL. Temmuz-1993.) Enserten halinde ise kur esas yabancı paradır. (1 dolar 10.970 TL. gibi; Temmuz 1993.) Türkiye’de kambiyo kurları enserten olarak belirlenmektedir.

Sözlükte "kambiyo" ne demek?

1. Herhangi bir yerdeki bir alacağın tahsili, bir borcun ödenmesi ya da bir yerden toplanan para ve para yerine geçen taşınabilir değerlerin başka bir yere aktarılması için yapılan işlemin bedeli.
2. Bu işlemin yapıldığı yer.
3. İki ayrı ülke parasının birbiriyle değiştirilmesi.

Cümle içinde kullanımı

Çünkü kambiyonun düşmesi, ahvalin karışıklığı, iratlarımızı tamamıyla yetişmez bir hale getirmişti.
- H. C. Yalçın

Kambiyo kelimesinin ingilizcesi

n. exchange
Köken: İtalyanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç