Kalori nedir?

Atmosfer basıncında bir gram suyun sıcaklığını 1°C yükseltmek için gerekli enerji veya ısı miktarı olarak tanımlanan bir enerji birimi. Kilokalori (bazen kilogramkalori veya büyük kalori de denir) 1000 kaloridir (Kcal).

Yiyeceklerin kalori değeri umumiyetle kilokalori terimi ile ifade edilir ve ekseriya kilo söylenmeyip sadece kalori olarak belirtilir.

Takriben 1925’ten beri kalori, jul terimi ile belirlenmektedir. Enerji birimi olarak kalori, bir tesir elde edecek şekilde bir maddeye ısının verildiği veya eklendiği fen ve mühendislik dallarında ısı miktarını belirlemek için kullanılır. Maddelerin ısı kapasiteleri, erime ve buharlaşma ısıları ve kimyevi değişmeye bağlı reaksiyon ısıları daima kalori terimi ile ifade edilir. Bir kalori yaklaşık 4,18 jouleye eşittir.

Yiyeceklerin insan vücudunda yakılarak ortaya çıkardığı enerjiye kalori denir.

Yiyeceklerin kalorileri

Kcal nedir? sayfasından yiyeceklerin kalorilerine ulaşabilirsiniz.

Sözlükte "kalori" ne demek?

1. Normal atmosfer basıncında, ısınma ısısı 15 c lik suyunkine eşit olan bir cismin, bir gramının sıcaklığını 1 c yükseltmek için gerekli ısı miktarına eşit olan ısı birimi.
2. Besinlerin, dokular içinde yanarak vücudun sıcaklık ve erkesini sağlama değerleri de kaloriyle ölçülür. bir gram yağ, aşağı yukarı 9 kalori verir. çalışan bir insanın bir günde ortalama 3000 kaloriye gereksinmesi vardır.

Kalori kelimesinin ingilizcesi

n. calorie, calory, therm
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç