JTAG nedir?

Elektronikte kullanılan flash belleklerin veya işlemcilerin bord üzerinden hiç sökülmeden borda üzerindeki JTAG pinlerine gerekli pinleri lehimleyerek komple silinip tekrar programlanması olayıdır.

Her işlemci flaşın programlanmasına izin vermez veya board üzerinde böyle bir işlem için gerekli bağlantı uçları olmayabilir, bu gibi durumlarda flash veya işlemci sökülürek ayrıca bir programlayıcı ile programlanır genelde zahmetli ve zor bir işlemdir genellikle bu noktalara jtag kabloları mikroskop altında lehimlenir..

JTAG işlemi sıradan elektronikçiler tarafından yapılamaz. Oldukça dikkat ve bilgi gerektiren bir işlemdir. JTAG sadece cep telefonu için değil xbox, playstation, psp gibi firmware yüklenen tüm elektronik cihazlar için kullanılan bir yöntemdir. Entegreler üzerlerinde çok sayıda bağlantı noktası (pin) bulundururlar.Bu yüzden entegreler birbirleri ile çok sayıda bağlantı yolu üzerinden haberleşirler. Alttaki resimde her ne kadar dört adet bağlantı kullanılmış olsada bu yol sayısı kimi PCB üzerinde zaman zaman binleri geçebilir.

Eğer binlerce kart ürettiyorsanız ve her ürettiğiniz kart binlerce bağlantı yolu içeriyorsa bu kartlarda sorunlar olması muhtemeldir.Bu kadar çok kartı nasıl test edebilirsiniz ? Her bağlantıyı kusursuz yapmak gibi bir zorunluluğunuz vardır ve bu bağlantılarıda el ile tek tek kontrol etmek tabi ki mümkün değildir.İşte bu sorunun üstesinden gelmek için JTAG sistemi tasarlanmıştır.

Entegrelerin tüm pinlerini kontrol edebilir(Ele geçirmek bile denebilir). Örneğin şekilde jtag ; CPU nun tüm pinlerini giriş yada tüm pinleri çıkış olarak belirleyebilir.Cpu ya veriler gönderip fpga den geri dönen verileri okur böylelikle sistem bağlantılarını kontrol eder.Bu kontrol sayesinde kart üzerinde yapılmış lehimlerde, yollarda sorun arar.Bu yöntem " Entegre sınırları testi (?)" " IC boundary test " olarak isimlendirilir.

Artık jtag in gerçektende 4 lojik sinyalden oluştuğunu söyleyebiliriz.Bunlar TDO , TDI ,TMS ve TCK dır.Pc tarafından bakıldığında 3 tanesi çıkış , 1 tanesi giriş konumundadır. Bu dört sinyal önceden belirlenmiş şekillerde bağlanabilir.Öncelikle TCK ve TMS tüm jtag entegrelerine paralel bağlantılıdır. Daha sonra TDI ve TDO ; entegrelere bir zincirin halkaları şeklinde bağlanır.Jteg ile ilgili konularda çok sık duyulan JTAG-zinciri (Jtag-chain) tanımı buradan gelir.

Görüldüğü üzere jtag "Üç" ü çıkış "bir" i giriş , dört bağlantıdan oluşur. Beşinci bağlantı olarak ise TRST jtag i tekrar başlatmak (Reset) için kullanıabilir.Bu beşinci yol isteğe bağlı bir özelliktir.Sözü geçen Jtag pinleri başka amaçlarla paylaşıma açılmamaktadır. Günümüzde neredeyse tüm büyük entegreler " Boundary test " yöntemini jtag kullanarak yapar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç