Jimnastik nedir?

Jimnastik bedenin, fiziksel yapısını düzeltme güçlendirme ve geliştirme amacıyla kapalı solanlarda, evlerde veya uygun mekanlarda aletsiz ya da aletli olarak yapılan hareketler sanatıdır.

Jimnastik sözcüğünün kökeninde ise anlamı çıplak olan gymnasion kelimesi yatmaktadır. Eski Yunanlılarda erkek sporcuların çıplak olarak spor yaptığı gymnasionun anlamı ise spor salonudur. Sadece Türkçeye değil pek çok dilde de kullanılan jimnastik kelimesinin kökeni de buradan gelmektedir.

Jimnastiğin günümüzde herkes tarafından bilinmesinde ise İsveçli Henrik Ling ve Alman Friedrich Ludwig Jahn’ın katkıları büyüktür. Bu iki önemli isim 18. Ve 19. Yüzyıl arasında jimnastiği yaygınlaştırarak spora ve insan sağlığına büyük bir katkı sağlamıştır.

Uygulaması heyecan veren, seyretmesi hayranlık uyandıran, yaşadığımız modern çağa çok uygun olan ve vücudun doğal hareketlerini kullanarak bütün kasların çalışmasını sağlayan, böylece izleyenlere sanat tadı veren jimnastik branşının bir dal ya da atletik bir etkinlik olarak algılanması oldukça güçtür.

jimnastik

Çünkü spor denilince; bir kişinin diğer bir kişiye, bir takımın başka bir takıma karşı mücadelesinin yanı sıra atletizmde olduğu gibi atletlerin zamana karşı birbirleri ile yarışmaları, yüksek bir çıtadan geçebilmeleri veya metreyle ölçülebilen bir mesafeyi uzunluk olarak atlamaları akla gelebilir. Bu tür sporların hepsinde kimin kazandığı seyirciler tarafından anında görülür.

Jimnastik gibi bir spor branşında rakibin hareket ve davranışları ile iç içe olma durumu yoktur, aynı zamanda ona karşı verilen mücadelenin ayırt edilebilme zorluğu da vardır. Burada doğal olarak, sporcunun kendisi ile yaptığı mücadele söz konusudur. Bu mücadelede sporcudan, çok zor dizilerden oluşan hareketleri son derece hatasız ve akıcı bir şekilde tamamlayabilmesi için, vücudu kontrol altında tutabilme özelliği istenir.

Bunun gelişimi yıllar boyu süren çalışmayı gerektirir. Jimnastik ile diğer spor dalları arasındaki farkı anlayabilmek, gerçek spor bilincini açık bir şekilde ortaya koyan bir kriterdir. Sporun fiziksel gelişimdeki önemini anlamak jimnastiğin gerekliliğini anlamamızı sağlar. Amaç fiziksel uyum sağlamak olduğunda, jimnastik ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkar, iyi ve doğru yönlendirilmiş jimnastik programı esneklik, koordinasyon, kuvvet, çabukluk gibi fiziksel özellikleri geliştirir.

Ayrıca bale, modern dans, folklor gibi sanatların figürlerinin çeşitli jimnastik hareketleri ile birleştirilmeleri, bu sporu yapanlarda yaratıcılık özelliğinin de gelişmesini sağlar, işte bu özellikleri ile jimnastik bütün dünyada kitle sporu olarak kabul edilen ve temel spor olarak da uygulanan çok teknik bir daldır.

Artistik jimnastik nedir?

Artistik jimnastik olimpik bir branş olup kız ve erkeklerin yapabileceği bir spor dalıdır. Artistik jimnastiğe başlamak için yaş oldukça küçük olup en geç altı yaşına kadar çocuk jimnastiğe başlamalıdır. Artistik jimnastik fiziksel açıdan oldukça faydalı olduğu gibi çocuğunuzun özgüven geliştirmesi, sosyalleşmesi ve psikososyal yaşantısı için de oldukça faydalı bir spordur.

Aletli jimnastik nedir?

Bir alet kullanılarak yapılan jimnastik aletli jimnastik olarak adlandırılmaktadır. Genellikle bu aletler; barfiks, paralel, bar, kulplu beygir, denge, atlama beygiri ve halkadır. Aletli jimnastik daha çok erkekler tarafından yapılmakla birlikte bu spora bayanlar da yapabilmektedir.

Ritmik jimnastik nedir?

Ritmik jimnastik 1984 Seul Olimpiyatlarında resmiyet kazanmış olmakla birlikte bu alanda ip, çember, top, lobut ve kurdele kullanılmaktadır. Genellikle yapılan jimnastik hareketleri ile beraber arka planda piyano çalmaktadır.

Pasif jimnastik nedir?

Pasif jimnastik bölgesel zayıflama için kullanılan aletin adı olup bu alet ile bölgesel olarak var olan yağlara elektrik akımı göndererek yağları eritmektedir. Pasif jimnastik bir elektroterapi yöntemi olarak da düşünülebilmektedir. Kişi bir seanslık test uygulaması sonucunda hangi bölgede ne kadar yapı olduğunu öğrenerek buna göre uygun seanslar uygulanabilmektedir.

Jimnastik sporunun bölümleri

• Aletli ya da aletsiz jimnastik
• Oda jimnastiği
• Cambazlık jimnastiği
• Eğitici jimnastik
• Tıbbi jimnastik
• Artistik jimnastik
• Modern ritmik jimnastik
• Atletizm öncesi jimnastik
• Düzeltici jimnastik

Sözlükte "jimnastik" ne demek?

1. Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan bedensel alıştırmaların tümü, idman, kültürfizik.
2. Erkeklerde, yer alıştırmaları, barparalel, barfiks, halkalar ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları, eşit olmayan çubuklar, barfiks, denge kalası alıştırmalarını içeren yarışma disiplini.

Jimnastik kelimesinin ingilizcesi

adj. gymnastic
n. gymnastics, callisthenics, calisthenics, setting up exercises, physical jerks
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç