İğne nedir?

Dikiş dikmeye, süs olarak kullanılmaya yarayan bir ucu sivri diğeri düz, delikli, toplu, ince ve küçük madenden yapılan bir araç. İğne iki kumaşı birbirine tutturmada kullanıldığı gibi, tıpta vücudun çeşitli yerlerine ilaç şırınga etmek ve sıvı boşaltmak için de kullanılır. Bunlardan başka süs iğneleri ekseriya elbiselerin yakalarına, saça, kravatın üzerlerine takılır. Süs iğneleri altın, gümüş ve başka madenlerden yapılır. Üzerleri ekseriya kıymetli taşlarla süslü olup bunlara broş da denir.

Çeşitli yerlerde yapılan kazılarda değişik zamanlarda yaşamış insanların, iğne kullandıkları anlaşılmıştır. Kazılardan çıkan iğneler balık kemiklerinden, taştan, demirden, tunçtan, altın ve gümüşten yapılmıştır. Günümüzde dikiş ve süs eşyası olarak iğnenin değişik tipleri kullanılmaktadır. Tıpta kullanılanlar ise yaptıkları işe göre çok değişik olmaktadır.

Sözlükte "iğne" ne demek?

1. Dikiş dikmeye yarayan, ince, ucu sivri, bir ucunda iplik geçecek deliği bulunan çelik araç; kimi araçların ucu sivri parçaları.
2. Topluiğnenin süs olarak kullanılan türü; kaslar ya da damar yoluyla vücuda sıvı bir ilacı vermek için kullanılan araç, enjektör, şırınga.
3. Altındaki iğneyle tutturulan takı; enjektörle vücuda verilen ilaç.

İğne kelimesinin ingilizcesi

n. needle, pin, injection, shot, sting, jab, pintle, pointer, prick, spicule, spine

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç