İtalya nedir?

İtalya ya da diğer adıyla İtalyan Cumhuriyeti, Avrupa’nın güneyinde yer alan, çizme şeklinde bir yarımada ülkesidir ve Akdeniz’de bulunan, Sicilya ve Sardunya adında iki adet büyük adası daha vardır.

Bu ülke kuzeyde Alpler tarafından çevrilir, ayrıca Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile de komşudur. En çok turist çeken ülkelerden biridir ve tarihi ile dikkat çeker. Rönesans bu ülkede doğmuştur.

İtalya kelimesinin kökenine dair birçok farklı hipotez bulunmaktadır. Bunlardan biri Yunanca “danalar ülkesi” anlamına gelen “Viteliu” kelimesine dayandığıdır. Zira eski zamanlarda güneyli İtalyan kabilelerinin sembolü boğadır.

Yunan tarihçi Halikarnaslı Dionysius’a göre ise ülkenin adı, İtalya’nın en eski yerlilerinden olan kral İtalus efsanesinden, yani kralın adından gelmektedir. Bu inanıştan aynı zamanda Aristoteles ve Thukididis de bahsetmiştir.

İtalya özellikleri

İtalya’nın yüz ölçümü 301,338 km2’dir ve nüfusu 57 milyon civarındadır. Avrupa Birliği üyeleri içinde en kalabalık dördüncü ülkedir. Resmi dili İtalyancadır. Başkenti ise Roma’dır.

Bağımsızlığını 17 Mart 1861 yılında kazanmıştır. İtalya’nın para birimi avrodur (Euro). Milli marşının adı ise Fratelli d’Italia’dır. İtalya’nın telefon kodu 39’dur.

Yarımada olması ve dağlar barındırması sayesinde İtalya’da iklim çeşitlilik gösterir. Kuzey ve orta kesimlerde genellikle nemli subtropikal iklim, okyanus iklimi ve nemli karasal iklim görülmektedir. Sahil kesimlerinde ise genellikle Akdeniz iklimi görülür.

Coğrafik olarak çizme şeklini andırır, Avrupa’nın güneyinden Adriyatik denizine, Tiren denizine ve Akdeniz’e uzanır. Coğrafi konumu onu oldukça önemli kılmıştır. İtalya denizlerle çevridir, iç kısmında ise dağlar bulunur ve ülkeyi bölgelere ayırır. Bölgede Alpler ve Apenin Dağları bulunmaktadır.

Roma İmparatorluğunun yükselişinden beri İtalyan sanatı, mimarisi ve kültürü tüm dünyada önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle Leonardo da Vinci, Michelangelo gibi önemli Rönesans sanatçıları buradan çıkmıştır. İtalya aynı zamanda Katolik Kilisesinin kalbidir zira Roma’da bulunan Vatikan’da papalık tarafından yönetilmektedir.

İtalya’nın en meşhur sembolleri kültürü, sanatı, heykelleri, Pisa Kulesi, Kolezyum, pizza, makarna, şarap, moda ve tatilleridir. Dünya sanatının en önemli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Operaları meşhurdur.

Avrupa’da Rönesans dönemi 14-15. yüzyıllarda İtalya’da başlamıştır. Petrarch, Tasso, Ariosto, Boccaccio, Machiavelli ve Castiglione gibi önemli sanatçılar edebiyat alanında müthiş eserler vermiştir. Ayrıca Leonardo Da Vinci, Rafael, Boticelli, Fra Angelico ve Michelangelo gibi isimler de resim, mimari ve heykel alanında önemli eserler kazandırmıştır.

Vivaldi, Monteverdi, Palestrina gibi besteciler müzik alanında tanınmış sanatçılardır. 19. yüzyılda ise Rossini, Giuseppe Verdi, Puccini gibi ünlü isimler birçok opera eseri bestelemiştir.

İtalya, dünyada en çok turist çeken beşinci ülkedir ve 2015 yılında 50,7 milyon turist ağırlamıştır. Bu durum ülke ekonomisini ve ülkedeki iş alanlarını da olumlu yönde etkilemektedir.

İtalya turistik yerler

İtalya’da 53 adet yer UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne girmiştir ve kültürel, çevresel turist rotalarıyla oldukça meşhur bir ülkedir. Dünyada en çok Dünya Miras Listesi’nde yeri olan ülkedir.

Milan, Avrupa’da en çok ziyaret edilen 6. şehirdir ve dünyada ise 14. şehirdir, yıllık yaklaşık 7,65 milyon turist çekmektedir. Aynı şekilde Roma da Avrupa’da 6. dünyada 16. en çok turist çeken şehirdir ve yılda 7,12 milyona yakın turist çekmektedir. Venedik ve Floransa da en sık ziyaret edilen şehirleridir.

İtalya’nın en ünlü turistik yerleri Kolezyum, Roma Forumu, Pompei şehri, Uffizi Galerisi, Galleria dell’Accademia, Kutsal Melek Kalesi, Boboli Bahçeleri, Venaria Sarayı, Mısır Müzesi, Villa d’Este, Pitti Sarayı, Borghese Galerisi, Caserta Kraliyet Sarayı, Cenacolo Vinciano Müzesi, Herkulaneum Antik Kenti, Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi, Medici Şapeli, Ostia Antik Kenti ve Müzesi, Mavi Mağara, Venedik Ulusal Arkeoloji Müzesi, Como Gölü, Pinacoteca di Brera gibi yerlerdir.

İtalya kelimesinin İngilizcesi
1. Italy

Kaynak:

https://kids.nationalgeographic.com/explore/countries/italy/#italy-coliseum.jpg

http://erwin.bernhardt.net.nz/europe/italyfacts.html

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç