Ip adresi nedir?

İnternet' te her bilgisayarın bir IP (Internet Protokol) adresi vardır. Bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört rakam grubundan oluşur, her grupta en fazla 3 rakam olabilir; "85.102.156.141" şeklindedir. Terminolojide her bir grup bir sınıf (class) olarak nitelendirilmiştir. Sırasıyla A-class, B-class, C-class ve D-class olarak isimlendirilir. Bir websitenin IP adresini biliyorsanız, web tarayıcınıza bu adresi yazarak da bağlanabilirsiniz. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor olduğundan her bir IP adresine karşılık gelen alan adları verilmiştir. Çoğu Internet Servis Sağlayıcılarda bulunan özel sunucu bilgisayarlardan (Alan Adı Sunucuları - Domain Name server - DNS) oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiği bilgisini tutar ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. Internet' te trafiğin işlemesi bu IP adreslerine bağlıdır. Böylece hiçbir karışıklık olmaz

Siz de Internet' e bağlandığınızda bilgisayarınıza bir IP adresi atanır. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresiniz değişir. Bazı IP adresleri sabittir (statik ip), yani IP adresleri hiç değişmez. Türk Telekom yakın bir geçimişte isteyen adsl kullanıcılarına sabit ip adresi hizmeti vermeye başlamıştır.

Servis sağlayıcınız, IP adresiniz her nekadar dinamik olsa da hangi müşterisine ne zaman hangi IP adresini atadığını loglar halinde tutar. Dolayısı ile kimin yani hangi abonenin, hangi IP adresi ile hangi websitelerine bağlandığı dolaylı olarak kayıt altındadır.

IP Gizleme

İnternet üzerinde bağlantılar IP adresleri üzerinden sağlanır. Dolayısı ile teoride IP adresi gizleme mümkün olmaz çünkü bağlandığınız site sizin ip adresinizi bilemeyeceği için sizin bilgisayarınıza veri gönderemez. Ancak bağlandığınız sunucu bilgisayarlara ip adresinizi belli etmemek için proxy' ler kulllanılabilir. (Bkz. Proxy) Proxy' ler bir ara geçiş sistemidir. proxy kullanarak nedir.com sayfalarına erişmeye çalıştığınızda nedir.com' un göreceği ıp adresi (proxy'nin tipine bağlı olmakla beraber) proxy' nin ip adresidir.

İki tür proxy vardır:

1. Transparent (Saydam):
Transparent proxy türü IP adresinizi tamamen gizlemez. Gerçek Ip adresiniz ve kullandığınız proxy girdiniz websitesi tarafından görüntülenir.

2. anonymous (Anonim): Kendi içinde ikiye ayrlır;
a) Anonymous proxy: Anonymous proxy' lerin bazıları Transparent özellikdedir ve gerçek Ip adresinizi gizlemezler.
b) High Anonymous: High Anonymous proxy ise ismindede anlaşıldığı  gibi gizlilik derecesi yüksek bir proxy türüdür. Gerçek Ip adresiniz girdiğiniz websitesi tarafından görülemez.

Sözlükte "ip" ne demek?

1. Keten, kenevir, pamuk gibi dokuma maddelerinin bükülmüş liflerinden yapılan bağ.
2. (kimi bölgelerde) ıplik.
3. Asarak öldürme cezası.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç