Intranet nedir?

Intranet, bir kuruluşun yada bir şirketin bilgi veya işletim sisteminin herhangi bir bölümünü paylaşmak için organizasyon içinde güvenli olarak Internet Protokolü teknolojisini kullanan özel bir bilgisayar ağıdır.

Çoğunlukla TCP/IP protokolü kullanılır. HTTP ve ftp gibi uygulama katmanına ait birçok protokol çalıştırılabilir.

Intranet, yetkisiz dış erişimden kendisini koruyan bir güvenlik duvarı ile ağ geçidi aracılığıyla internete bir ağ geçidi sağlayabilir. Ağ geçidi genellikle kullanıcı kimlik doğrulaması, mesaj şifreleme ve organizasyon bilgilerine, işlem kaynaklarına erişmek için off-site çalışanlara yönelik sanal özel şirket agi (VPN) bağlantısı uygular.

Intranet dağıtık bilişim stratejilerini destekler. Intranetin üzerinde kuruluşun bütün faaliyetleriyle ilgili modüller çalıştırılıyorsa ve uygun bir modelleme yapılmışsa kuruluş içinde her şeyin bütünleşik çalıştığı, sistemde kendini denetleme mekanizmaları bulunur. Küresel erişim, multimedya olanakları ve düşük maliyet sağlanmış ve bütün bunların bir araya gelmesi Intranet'i güçlü kılmıştır. Türkiyed'de ki en büyük intranet ağı "Polnet" ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne aittir.

Intranet nerelerde kullanılır?

1- Çalışma grupları

2- belge paylaşımı

3- Oryantasyon

4- Çalışma grupları

5- Tedarik ve dağıtım ilişkileri

6- Alış-veriş,

7- Destek grupları,

8- Ortak iş programlama alanlarında kullanılabilmektedir.

Dış Bağlantılar

Örnek bir Intranet mimarisi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç