İnterpol nedir?

Milletlerararası polis örgütü. Adı örgütün telgraf adresini meydana getiren kısaltmanın günlük dilde kullanıma dönüşmesinden ortaya çıkmıştır.

Örgüt 1923’te Viyana’da kuruldu. İkinci Dünya Savaşından sonra 1946’da yeniden örgütlendi. Örgüte yaklaşık 100 ülke üyedir. Milletlerarası suçlara karşı üye ülkelerin polislerinin ortak çalışmasını kolaylaştırmak gayesiyle kurulmuştur. Tüzüğünde, ırksal, dini ve askeri eylemlerde bulunmak ve devletlerin iç işlerine karışmak yasaklanmıştır. Örgütün genel kurulu her sene değişik bir ülkenin başkentinde toplanır. Bu toplantıda örgütün genel siyasetini belirleyen kararlar alınır, çalışma programı yapılır ve örgüt yöneticileri seçilir.

İnterpol’ün her ülkedeki büroları, o ülkenin emniyet görevleri ile diğer ülkelerin merkez büroları ile bağlantı sağlar. Örgüt, en gelişmiş yöntemlerle sınıflandırılmış bir arşive sahiptir.

Interpol ne demek? (Ekonomi)

Uluslararası Polis sözcüklerinin İngilizce’deki karşılıklarından elde edilmiştir. Suçların giderek uluslararası bir boyut kakanması, çeşitli ülkelerdeki polis kuruluşları arasında işbirliğini gerektirmiştir. Özellikle, kaçakçılık, uyuşturucu madde ve beyaz kadın ticareti Interpol’un kapsamına giren başlıca alanlardır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç