Instagram nedir?

Kullanıcılarına fotoğraf ve video paylaşımı imkanı sağlayan, mobil, masaüstü ve internet bazlı bir fotoğraf paylaşma uygulaması ve servisidir.

Instagram Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından yaratılmış ve ilk kez 2010 yılının ekim ayında, iOS işlemcili cihazlar için ücretsiz bir mobil uygulama olarak kullanılmaya başlamıştır.

2012 yılında ise Android cihazlar için de bir versiyonu çıkmıştır, daha sonra Windows 10 işlemcili cihazlar tarafından da kullanıma açılmıştır.

2010 yılında piyasaya sürülmesinin ardından hızla popülerlik kazanan Instagram, iki ayda bir milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşmış, bir yılda ise bu sayı 10 milyonu bulmuştur.

2017 yılının nisan ayında ise 700 milyona yakın kullanıcı Instagram uygulamasını kullanmaya başlamıştır.

2012 yılının nisan ayında Instagram yaklaşık 1 milyar dolara Facebook tarafından satın alınmıştır. Şu anda dünya üzerinde en çok kullanılan uygulamalardan ve sosyal medyanın önde gelen platformlarından biridir.

Instagram ne işe yarar?

Instagram, kayıtlı kullanıcılarına fotoğraf ve video yükleme imkanı tanımaktadır. Kullanıcılar fotoğraflarına çeşitli dijital filtreler uygulayabilir ya da coğrafi konum bildirimleri ekleyebilirler.

Aynı zamanda paylaşımlarına hashtag adı verilen etiketler ekleyebilir ve böylece aynı konu ya da başlık etrafında biçimlenen fotoğraflara kendi fotoğraflarını dahil edebilirler.

Kullanıcılar ayrıca Instagram hesaplarını diğer sosyal medya profilleriyle bağlayarak bu diğer platformlarda da fotoğraflarını paylaşabilirler ve Instagram üzerinden başka kullanıcıları takip edebilir, başka kullanıcıların çektiği fotoğrafları ana sayfalarında görebilirler.

“Explore/Keşfet” sekmesi sayesinde kullanıcılar birçok farklı profili, fotoğrafı ve videoyu, özellikle de konum olarak kendilerine yakın yerlerde çekilenleri ve çok popüler olanları keşfedebilirler.

Instagram Direct adı verilen özel mesajlaşma sistemi sayesinde kullanıcılar birbirleriyle iletişime geçip, birbirlerine fotoğraf, video vb. gönderebilirler.

Öte yandan “Hikayeler/Stories” kısmından 24 saat içinde kaybolan, yüz filtreleri ve maske seçenekleri de bulunan fotoğraf ve video paylaşımlarında bulunmak da mümkündür.

Tüm bunlara ilaveten Instagram kullanıcılarına canlı yayın yapma imkanı da sağlamıştır. Bu seçenek ile takipçilerinize ve profilinize giren kimselere (yayın yapacağınız kişileri ayarlar kısmından belirleyebilirsiniz) anında yayın yapabilirsiniz.

Instagram uygulaması nasıl kullanılır? Instagram’a nasıl üye olunur?

Uygulama iOS ve Anroid işlemcili telefon ve tabletlerde kullanılabilen bir mobil uygulamadır.

Fotoğraf ve video paylaşımı yalnızca mobil uygulamadan yapılabilir, bilgisayardan ise fotoğraf akışını görebilir, beğeniler yapabilir, yeni hesapları takip edebilirsiniz.

Instagram hesabı oluşturabilmek için mobil cihazınıza Instagram uygulamasını yüklemeli ve uygulamayı açtıktan sonra şu adımları takip etmelisiniz:

1. Öncelikle e posta adresi ya da telefon numaranızla kaydol’a tıklayarak bir hesap oluşturun. Onay kodunu girdikten sonra İleri’ye tıklayın.

2. Kaydolurken kendinize bir kullanıcı adı ve şifre belirleyin.

3. Profil bilgilerinizi tercihiniz doğrultusunda doldurun ve Bitti’ye tıklayın.

4. İstek duyarsanız Facebook ve Twitter hesaplarınızı Instagram hesabınıza bağlayabilir ve bu hesaplarınızla uygulamaya giriş yapabilirsiniz.

Instagramda nasıl paylaşım yapılır?

Öncelikle mobil cihazınızdan Instagram uygulamasını açın. Ardından bu adımları takip edin:

1. Uygulama açıldığı zaman gördüğünüz ekranda, orta alt kısımda bulunan + işaretine dokunun.

2. Cihazınızda bulunan bir fotoğraf ya da videoyu paylaşmak istiyorsanız karşınıza çıkan ekrandaki “Kütüphane” yazısına dokunun.

3. Kütüphane yazısına dokunduktan sonra karşınıza arşivinizdeki fotoğraflar ve videolar çıkacaktır. Bu fotoğraflardan ya da videolardan birine dokunarak fotoğrafı seçin.

4. İleri yazısına tıklayın.

5. Karşınıza filtreler çıkacak, dilerseniz bu filtrelerden birine tıklayarak fotoğrafınıza filtre uygulayabilirsiniz.

6. Ekranın üst kısmındaki İngiliz anahtarı işaretine dokunarak fotoğrafınızın parlaklık, kontrast, renk, doygunluk vb. ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

7. Fotoğraf düzenleme işleminiz bittiği zaman İleri’ye dokunun.

8. Karşınıza çıkan ekrandaki “Açıklama yaz.” bölümüne tıklayarak paylaşımınıza bir açıklama yazabilirsiniz.

9. Ekranın alt kısmındaki “Konum ekle” butonuna tıklayarak konum belirtebilir, “Facebook, Twitter, Tumblr” butonlarına tıklayarak paylaşımınızı bu platformlardan herhangi birinde de eş zamanlı olarak yayınlayabilirsiniz.

10. Tüm işlemler bittikten sonra “Paylaş” butonuna basınız. Gönderiniz paylaşılacaktır.

Dış Bağlantılar

Instagram resmi web sayfası

Instagram ile çekilen fotoğrafların yayımlandığı websitesi

Instagram iOS cihazlar için indirme sayfası

Instagram Android cihazlar için indirme sayfası

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Instagram

Yorumlar

Reşat Tokalı 23.02.2017
Yeni başlıyanlara faydalı gördüm.teşekkürler
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç