İnsan psikolojisi nedir?

Psikoloji; İnsan davranışları ve zihinsel süreçler ile birlikte bunların altında yatan nedenleri inceleyen bilim dalının adıdır.

İnsan psikolojisi; İnsanın davranışlarını ve zihinsel süreçleri ifade etmede kullanılan tabirdir.

İnsan psikolojisinin bozulma nedenleri?

1. Ekonomik sıkıntılar

2. İşsizlik

3. Duygusal eksiklik

4. Kendini başarısız hissetme

5. Asosyallik

Psikolojisi bozulan insan nasıl davranır?

Psikolojisi bozulan bir insan fevri davranışlar içerisine girer hiçbirşey yokken bile etrafına sinirlenebilir. Hiç bir sebep yokken ağlamaya başlayabilir. Kızılması gereken durumlara gülebilir yada gülünmesi gereken konulara sinirlenebilirler.

Psikolojisi bozulan insan karşı nasıl davranılmalıdır?

Psikolojisi bozulan insan karşı anlayışlı ve sakin olmalı, onları bir hasta olarak kabul etmeli üzerlerine çok gitmemeliyiz. Onun duygularıyla dalga geçmemeli tedavisinde kendisine destek olunmalıdır.

Renklerin insan psikolojisi üzerine etkileri

Beyaz renk masumiyetin rengidir. Temizliği anımsatır. Gelinliklerin beyaz olmasının nedeni insanda uyandırdığı berraklık duygusudur.

Siyah renk gücün ve hırsın timsalidir.

Sarı renk bilindiği üzere güneşin rengidir. Dolayısıyla çarpıcıdır, canlıdır. Sembolizmde geçiciliğin rengi olarak bilinmekle beraber dikkat çekmesi açısından ticari ürünlerde oldukça fazla kullanılır.

Kırmızı en dikkat çekici renktir denilebilir. Bu yüzden reklam malzemelerinde oldukça fazla tercih edilir. Bunun yanında kalp atışlarını hızlandırdığı söylenir. Bu yüzden yılbaşı ya da sevgililer günü gibi daha çok genç kesime hitap eden bu özel günlerde bu renkten faydalanılır. Yine dikkat çekici ve vurucu bir renk olması nedeniyle birçok firmanın logosu kırmızı ağırlıklıdır.

Turuncu renk sıcak renklerden bir tanesidir. Sosyalliği çağrıştırır. Bu yüzden turuncu renkli bir obje grubu, olduğundan daha fazla görünür. Ayrıca turuncu “herkes için” imajı verdiğinden yine pazarlama sektöründe sıklıkla kullanılan bir renktir.

Mavi renk bilinen en belirgin özelliği rahatlatıcı etkisidir. Ancak bunun yanında uzaklığı çağrıştırdığından soğuk bir renktir.

Yeşil renk doğayı anımsatır. Bu yüzden de dinlendirici bir etkisi vardır. Aynı zamanda kendine güvenin ve bağımsızlığın sembolüdür.

Mor renk İnsanda esrarengiz duygular uyandırdığı söylenir. Daha çok bilinçaltını açığa çıkardığı bilinir. Soğuk renklerden biridir.

Dış bağlantılar

Psikoloji nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç