İnox nedir?

Inox gerçek paslanmaz çeliktir Inox ürünler, paslanmaya, aşınmaya, yıpranmaya dayanıklıdır. Bu özellik paslanmaz çeliğin pürüzsüz yüzeyi sayesinde doğal olarak meydana gelir.

Inoxun sert ve pürüzsüz yüzeyi hem temizliğini kolaylaştırır hem de havada bulunan mikropların yapışıp çoğalmasını  engelleyen bir zemin oluşturur. Inox bir kaplama veya yüzey değil, paslanmaz çeliğin kendisidir. Gerçek Inox da meydana gelen herhangibir parmak izi, aşınma, pas v.b. gibi bir yıpranma şeffaf bir tabaka ile yenilenir.

İnox tamamen paslanmaz çelik bir malzeme türü olup; temizleyiciler, asitler ve başka maddeler ile etkileşmediği için herhangi bir deformasyona uğramaz ve bu malzemlerin yemeğinize koku ve tat olarak karışmasına izin vermez. Bazı marka ve modellerde inox yerine parlak saç gibi maliyeti düşük malzemeler kullanılmaktadır.

Ankastre alırken tercih edeceğiniz inox ürünün yapım malzemesini ufak bir mıknatıs ile kontrol edebilirsiniz. Mıknatıs İnox yüzeye tutunmazken saç yüzeylere hemen yapışacaktır. Paslanmaz çelik, % 10 un üzerinde (çoğunlukla %12-20 aralığında) krom içeren demir - karbon alaşımıdır. Krom, malzemeyi yenime ve ısıya karşı dayanıklılık kazandırır.

inox

Özel nitelikli paslanmaz çelik türleri elde etmek amacıyla alaşıma başka elementler de katılabilir. Bu özel türlerin içinde en önemlisi , nikel eklenmesiyle hazırlanan 18- 8 paslanmaz çeliğidir. (yüzde 18 krom yüzde 8 nikel) Paslanmaz çeliğe katılan öteki önemli bileşenler niyobyum, manganez, molibden, fosfor, selenyum, silisyum, kükürt, titan ve zirkon dur.

Paslanmaz çelik üretiminde yüksek sıcaklıklara ve duyarlı kimyasal denetime gereksinim olduğundan bu alaşımlar uzun süre elektrik fırınlarında hazırlanmıştır. Bu yöntemde fırınlara çoğunlukla , yalnızca son üründe bulunması istenen elementleri içeren hurda malzeme yüklenir. Son dönmelerde ise, malzemenin önce elektrik fırınında eritilmesi ve daha sonra bir başka potaya alınarak oksijenle işlenmesine dayalı bir teknik geliştirilmiştir.

Tepkimeyi normalleştirmek için argonla seyreltilen oksijen gazı malzemeye üstten hamlaçla ya da potanın dibindeki bir delikten püskürtülür. Paslanmaz çelikler kimyasal bileşimlerine ve ısıl işleme tepkilerine göre sınıflandırabilir.

Sertleştirilemeyen ve yüzde 15- 30 krom ile yüzde 0,2 den daha az karbon içeren ferritli çelikler; su verme yoluyla sertleştirile bilen ve yüzde 10-18 krom ile değişen oranlarda (bazı alaşımlarda yüzde 1`in üzerinde) karbon içeren martensitli çelikler; yüzde 16-26 krom, yüzde 6-22 nikel ve yüzde 0,25 ten daha az karbon içeren ostenitli çelikler. Su vermeden sertleştirilebilen ostenitli çelikler yenime karşı dayanımı en yüksek malzemelerdir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç