İmtiyaz nedir?

Diğerlerinden ayrılmak. Farklı olmak, benzerlerinden ayrılmak. * Resmi veya hususi izin. * Masraflı veya mes'uliyetli bir işin başkaları yapmamak üzere bir şahıs veya şirket yahut da bir hey'ete tahsis edilmesi.

Başkalarına tanınmayan özel, kişisel hak veya şart, ayrıcalık:"Hiçbir kişiye, aileye imtiyaz tanınamaz." Anayasa ayrıcalık, benzerlerinden ayrı olmak, diğerlerinden farklı olmak Başkalarına tanınmayan özel, kişisel hak veya şart, ayrıcalık Gedik Fabrika kurmak, maden işletmek vb. için bir kişi veya kuruluşa devlet tarafından verilen özel izin masraflı veya mes'uliyetli bir işin başkaları yapmamak üzere bir şahıs veya şirket yahut da bir hey'ete tahsis edilmesi Diğerlerinden ayrılmak.

Sözlükte "imtiyaz" ne demek?

1. Başkalarına tanınmayan özel, kişisel hak ya da koşul, ayrıcalık; ekonomik ve siyasal gücün eşitsiz dağılımından ötürü kimi birey ve toplumsal kümelerin elde ettiği, yasa ya da töreyle yaptırıma bağlanmış olan ya da olmayan üstünlük durumu.
2. Fabrika kurmak, maden işletmek vb. için bir kişi ya da kuruluşa devlet tarafından verilen özel izin.
3. Gedik.

İmtiyaz kelimesinin ingilizcesi

n. privilege, concession, grant, franchise, prerogative, faculty, royalty
Köken: Arapça

Imtiyaz ne demek? (Ekonomi)

(Privilege, concession) 1. Genel olarak bir kişi ya da gruba, diğerlerinden farklı olarak sağlanan avantaj, yarar, çıkar veya muafiyet. Bazı şirket ortaklarına yeni çıkartılan hisse senetlerinin piyasa değerinin altında bir fiyattan satılması imtiyazı gibi. 2. Devletin, kendisine ait bazı alanlarda belirli külfet ve yükümlülüklere tabi olarak belirli kişilere vermiş olduğu özel hak ve çıkarlar. Bu hak veya çıkarlar ekonomik, mali veya idari bir takım bağışıklık ve izinlerle ilgili olabilir. Ekonomik imtiyazlarla ilgili bir örnek, belirli maden yataklarını işletme hakkının belli kimselere verilmesidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç