IMO nedir?

IMO (International Maritime Organization) 1948 yılında kurulan uluslararası denizcilik örgütüdür. Deniz güvenliğini korumak amaçlı kurulmuştur Birleşmiş Milletler  çatısı altında ve merkezi yönetimi Londra’ dadır. 162 üyesi olup iki yılda bir toplanan bu kuruluş 40 kişiyi seçerek yönetimden sorumlu konseyi belirler. İdari organ olarak çalışan bu konseyin görev ve sorumlulukları çoktur. Başta denizlerimizi korumak kimyasalların karışmasını engellemek atıkların temizlenmesi doğaya verilen zararları önleyici tedbirler deniz canlılarının zarar görmemesi için yapılan ciddi çalışmalar ve caydırıcı cezalar vermek gibi yetki ve sorumlulukları vardır.

İMO numarası nedir?

Sorusunun yanıtı ise; deniz taşımacılığında tehlikeli yanıcı patlayıcı kimyasal içeren maddelerin güven içinde nakledilmesini kontrolde tutabilmek için bu maddelerin içeriğine göre numaralandırılışıdır.  Böylelikle hangi limandan hangi madde yüklü şileplerin kalktığı nereye götürdüğü ya da denize mi boşalttığı konusunda ciddi bir takip yapmaktadır.

İMO numaraları bu nedenle verilir. Patlayıcılar gazlar yanıcı sıvılar yanıcı katılar oksitleyici maddeler ve organik peroksitler toksik ve mikrop bulaştırıcı maddeler radyoaktif maddeler aşındırıcı maddeler ile diğer zararlılar olarak gruplansalar da onlar da kendi aralarında ayrıntılı olarak sınıflandırılıp numaralanırlar.

IMO İnşaat Mühendisler Odası nedir?

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), TMMOB tarafından 6235 sayılı kanunda yer alan “Bütün mühendis ve mimarları ihtisas kollarına ayırmak ve her kol için bir oda kurulmasına karar vermek” yetkisi ile 19.12.1954 yılında kurulmuştur. İMO da Yasası gereği TMMOB gibi bir mesleki demokratik kitle örgütüdür. TMMOB bugüne kadar 23 meslek odasını kurmuştur ve kurulan tüm odalar TMMOB’a bağlı- dır. Gerek örgüt birlikteliğini sağlamak, gerekse meslekler arası disiplinin sağlanması için tüm meslek odalarının TMMOB altında toplanması çok anlamlıdır.

IMO messenger nedir?

IMO messenger, Meebo ve eBuddy tarzında web tarayıcı üzerinden platform bağımsız olarak hizmet veren bir servistir. Facebook Chat, Google Talk, Skype, MSN, ICQ/AIM, Yahoo, Jabber, Hyves, VKontakte, Myspace ve Steam servislerini desteklemektedir.

ımo

Grup mesajlaşmaları, sesli görüşme, resim- dosya paylaşımları, tüm işlemlerin kayıt altına alınması gibi benzer uygulamalarında sunduğu özellikleri barındırmakta. Ayrıca About.com 2011 yılında Seçilen En iyi iPhone/iPad uygulaması olması servisin ve uygulamanın kullanıcı kitlesini ve sorunsuz çalıştığının kanıtı.

IMO messenger özellikleri

• Ücretsiz olarak yüksek çözünürlük görüntülü görüşme ve sesli aramalar Arkadaşlar arası fotoğraf, mesaj ve sesli mesaj paylaşımı.
• İmo Ağı’nda yeni insanlarla tanışma.
• Yayınlar sayesinde ilgi alanlarınıza uygun haberleri ve içerikleri.
• Arkadaşlarınız, aileniz, ev arkadaşlarınızla gruplar oluşturma.
• Gruplarda kolayca fotoğraf paylaşımı.
• Mobil ve web üzerinden sohbet geçmişinizde arama yapabilme.
• Farklı cihazlarda eşzamanlı oturumlar.
• Facebook Sohbet, Google Talk, ICQ, AIM, Yahoo! Messenger, Jabber, ve Steam desteği.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç