İlhak ne demek?

Genellikle “etmek” fiili ile birlikte kullanılır ve “ele geçirmek, egemenlik altına almak, katmak, eklemek, bağlamak” anlamlarına gelir. İlhak kelimesi dilimize Arapçadan girmiştir ve kökü “eklenen şey, ilave” anlamına gelen “lahika” kelimesidir.

İlhak etmek, bir ülkenin daha önce hakim olmadığı bir toprak üzerinde hakim olması, bu toprakları kendi sınırlarına katması demektir. Ülkeler başka bir ülkenin tamamını ya da bir kısmını ilhak edebilirler.

İlhakın geçerli sayılması için, ilhak edilen devletin rızası ya da uluslararası toplum rızası gösterilmesi gerekir. Tarihte bilinen en meşhur ilhak örneği Almanya’nın Çekoslovakya’nın bazı bölgelerini 1938 yılında ilhak etmesidir. Kısaca ilhak, bir bölgenin politik ya da askeri olarak ele geçirilmesidir.

İlhak kelimesinin sözlük anlamı

1. Katma, bağlama, ekleme.
2. Egemenliği altına alma.

İlhak kelimesinin cümle içinde kullanımı
1. Fransa, Madagaskar’ı 1896 yılında ilhak etmiştir.
2. Hitler, Litvanya’yı ilhak etti.

İlhak ve işgal arasındaki fark nedir?

İlhak, işgalin aksine genellikle anlaşmalar ile yapılır. Bu antlaşmalar savaş ya da barış zamanında yapılabilir. Bölge halkının istekleri de plebisit yaparak tespit edilir. Hukuki açıdan iki taraflı bir işlemdir ve rıza alınmalıdır.
İşgalden farkı ise, ilhak eden devletin çıkarlarıyla çatışmadığı müddetçe ilhak edilen bölgenin halihazırda yürüttüğü hukuk sistemi ve yönetiminin mevcudiyetinin korunabileceğidir.

İlhak kelimesinin İngilizcesi
1. annexion2. annex3. annexation4. annexe

Kaynak:www.tdk.gov.tr


Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç