Sözlükte "ilgi" ne demek?

1. Dikkati öncelikle belirli bir şey üzerinde toplama eğilimi; kimyasal koşullar eş ya da birbirine çok yakın olduğunda öğelerin birbirleriyle birleşmede gösterdiği seçicilik.
2. Belirli bir olay ya da etkinliğe yakınlık duyma, ondan hoşlanma ve ona öncelik tanıma; dikkati öncelikle belirli bir şey üzerinde toplama eğilimi.
3. Bir kimsenin karşı cinse duyduğu eğilim, yakınlık; belirli bir olay ya da etkinliğe yakınlık duyma, ondan hoşlanma ve ona öncelik tanıma.

İlgi kelimesinin ingilizcesi

n. relation, connection, attachment, involvement, interest, affinity, concern, attention, liking, bearing, care, connexion, curiosity, pertinence, reference, regard, relationship, relativeness, relevance, relevancy, respect, solicitude, sympathy

İlgi nedir? (Felsefe)

Psikolojideki anlamıyla, kişinin, belirli nesneler, olaylar, süreçler, faaliyetler, amaçlar ve hedefler karşısında olumlu tavır takınmasıyla ve dikkatini bunlar üzerinde yoğunlaştırmasıyla kendini belli eden yönelim.

Türeyimsel (genetik) olarak en gelişmiş hayvanların yön bulma refleksinden doğmuş olan ilgilenme, salt insana özgü bir faaliyettir ve gerek bilgi edinme, gerekse çalışma faaliyetiyle yakından ilişkilidir. Faaliyetin nesnesini ve amaçlarını güdüleyen güç olarak ilgilenme, insanın tüm faaliyetleri içinde çok önemli bir yer tutar. Bilgi edinmeye gösterilen ilgi, zihinsel faaliyetin her türlüsü bakımından büyük bir önem taşır. Gelişmiş bir kişilik, ilgilerin zenginliğinden ve çok yanlılığından belli olur.

Kişinin ilgileri, daima toplumsal olarak koşullanmışlardır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç