İletki nedir?

(Açıölçer, Minkale), bir açıyı ölçmeye yarayan araçtır. Yarım veya tam daire biçiminde olur, üzerinde açıların derecelerini gösteren ölçekler vardır. Ölçülecek açının üzerine konur. Açının kenarlarının gösterdiği sayı, aynı zamanda açının değerini de belirtir. Açıların ölçülmesinde «derece» ve «radyan» birimleri kullanılır.

Bir noktanın çevresindeki açı 360° olarak kabul edildiğine göre, bunun dörtte biri olan dik açı 90°'dir. Derecenin 60'ta biri dakika ('), onun da 60'ta biri saniye (") dir. Radyan, uzunluğu yarıçapın uzunluğuna eşit bir çember yayının karşısında ve çemberin merkezinde bulunan açının değeridir. Bir radyan, 57° 17' 45" ye eşittir.

Açı ölçüsünü bulurken şu işlemler yapılır; İletkinin düz kısmı açının kenarlarından biriyle çakıştırılır. Açının köşesi ile iletkinin merkezi üst üste getirilir.
Açının diğer kenarının iletkinin üzerinde gösterdiği sayı açının ölçüsüdür. Örneğin ; Alt taraftaki açının köşesinin tam üzerine iletkinin merkezini üst üste getiririz.Açı kollarından birinin düz olması gerekir.Diğer kol açının 50 derece olduğunu gösterir.

Sözlükte "iletki" ne demek?

1. Bir açıyı ölçmeye ve başka bir yerde aynı açıyı çizmeye yarayan, yarım çember biçimindeki araç, minkale.

İletki kelimesinin ingilizcesi

n. protractor, bevel

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç