Hybrid nedir?

Hibrid (Hybrid) otomobil elektrik ve benzin motorunun bir arada olduğu sisteme denir.

Hybrid' Türkçe'de "melez, kırma, karışık" gibi anlamlara gelmektedir. Günümüzde yakıt fiyatları günden güne artmakta ister benzinli olsun isterse dizel olsun otomobil alacaklar mutlaka yakıt konularına dikkat ediyorlar. İnsanlar yakıt tasarrufu için artık daha küçük motorlu araçlar tercih etmeye başladılar.

Otomobil teknolojileride günden güne gelişmektedir. Araçlar fazla yakıt tüketimleriyle beraber çıkardıkları egzoz gazlarıda çevreye zarar vermektedir. Öyle bir motor yaratılmalıydı ki az yakıt harcamalı hemde çevreci olmalıydı. Bu mantıkla otomobil firmaları Hybrid diye bir teknoloji ürettiler.

Hybrid sisteminin mantığı nedir?

Hybrid sisteminin mantığı şudur; 1997 yılında seri üretime başlanan birinci nesil hibridlerde bulunan elektrik motoru, benzinli motorun devrinin düştüğü noktada devreye girerek yakıt tüketimini azaltıyor. sistem sayesinde, özellikle sıkışık trafikte tüketilen yakıt ve egzoz gazları sıfırlanıyor. Daha sonra geliştirilen Hybrid teknolojilerinde ise güçlendirilen akım sayesinde, elektrik motorunun daha yüksek devirlerde de devreye girerek yakıt tüketimini yüzde 30’lara varan oranda aşağıya çekmesi sağlandı.

Şuan piyasalarda benzinli hybrid otomobiller görmeniz mümkündür. Benim kişisel görüşüme göreyse bu melez motorlar, bizlerin elektrikli arabalara geçişini kolaylaştırmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir sistem olarak görüyorum.

Hangi markaların Hybrid otomobilleri bulunmaktadır?

Toyota'nın Prius modeli, Honda'nın Civic modeli, Honda'nın Insight modeli, Lexus'un RX 400h modeli, Audi'nin A6L e-tron, Hyundai'nin Sonata Hybrid modelleri gibi modeller örnek olarak verilebilir. Firmalar yakın zamanda bu segmenttede rekabet olacağı için yeni modeller beklenmektedir.

Hibrid otomobillerin çalışma prensibi nedir?

Hibrid otomobillerin çalışma prensibi ise şöyle. Otomobil benzinli motoru sadece arabanın kalkışında ve yüksek hızda kullanıyor. Yani 0-12km/s ve 80 km/s üstü hızlarda araba benzinli motoru kullanırken 12 ile 80 km/s 'lik dilimde ise elektrikli motoru kullanıyor.

Hibrid otomobillerin avantajları nelerdir?

1. Hybrid araçlar yakıt verimliliği, düşük kullanım maliyeti ve performansı birleştirir.

2. Hybrid bir araçta, elektrik motoru kalkış ve hızlanmalarda yakıt tüketimini azaltmak üzere benzinli motora destek olur.

3. Aynı boyutta normal bir araçla karşılaştırıldığında, hybrid aracın kullanım maliyeti daha ucuzdur.

4. Elektrikli motorlar güçlü, heyecan verici kalkışlar için maksimum tork ve hızlanma için ilave güç sağlarlar.

5. Düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları sayesinde, yakıt verimliliği ve sürüş performansını çevreci performansla birleştirir.

Dış bağlantılar

ünlü otomobil üreticisi Honda'dan Hybrid teknolojisinin tanıtımı" href="http://www.honda.com.tr/hybrid_teknolojisi.aspx">Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Honda'dan Hybrid teknolojisinin tanıtımı

Yorumlar

Hüseyin engin 07.12.2016
3+1 daireler için
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç