Hub nedir?

Herkes hub ile switch kavramlarını birbirine karıştırmaktadır. Teoride ikiside aynı işe yarasada arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Hublar ve switchler genellikle eş anlamlı olarak kullanılırlar.

Ne işe yararlar peki? Birden fazla cihazı bu cihazlar çoğunlukla bilgisayarlar olurken network yazıcı, ip kamera gibi cihazlar da olabilir bunların birbirleriyle haberleşmesinin sağlan cihazlardır. Hublar, switchlere göre amiyene tabirle aptal cihazlar olarak tabir edilirler.

Peki hublar neden aptal cihazlar olarak tabir edilirler? Çünkü Hublar, hangi bilgisayarların kendisine bağlı olduğunu "bilmez" ve kaynak veya hedef bilgisayara ait bir network işletimi gerçekleştirmez. Ağda bir veri bir bilgisayara gönderilecekse Hub'lar bu veriyi tüm bilgisayarlara gönderirler veriyi alacak olan bilgisayar veri kendisine gönderilip gönderilmediğini kontrol eder eğer kendisine gönderilmişse veriyi alır.

Bu işlem ağdaki trafiği artırır. Hublar yıldız topolojide bulunan merkezi cihazlardan biridir. Genelde basit ağlar kurulacağı zaman kullanılabilir. Karmaşık ağlarda kullanılması önerilmez. Gereksiz trafiğe yol açar, herhangi bir yönetilebilir bir özellikleri yoktur.

Tak çalıştır mantığıyla çalışırlar. Evlerde küçük ağlar kurmak için ucuz ve ideal yöntemlerden biridir. Piyasada 8-16-24-32-48 Portlu hub cihazları bulunabilmektedir. Utp kablolar ile cihazlar hub'a bağlanabilirler.

Switch ile Hub arasındaki farklar nelerdir?

Yukarıdada biraz bu konu hakkında bahsetmiştik. Switchler akıllı cihazlardır. Ağda çeşitli görevlerde bulunabilirler. Mac adresleri hafızalarında tutabilirler, veriyi direk alıcı olan bilgisayara gönderirler böylece ağdaki gereksiz trafiğin önüne geçilmiş olur. Switchlerin yönetim panelleri mevcuttur bu panellerden çeşitli ayarlar yapılabilir. Portların çalışıp çalışmadığı çalışıyorsa hangi hızda çalıştıkları gibi bilgiler panelden takip edilebilirken hub'larda böyle bir imkan mevcut değildir. Hub'lar ucuzken switch'ler özelliklerine göre yüksek ücretlerle satılmaktadırlar. Switchler broadcast trafiğini engelleyebilirler. Switchlerde bulunan gigabit ethernet portlarıyla hub'lardan daha hızlı bağlantılar kurulabilir.

Hub markaları hangileridir?

Tp-Link

Zyxel

S-Link

Qport

Inca vb. gibi farklı markalarında hub cihazları bulunmaktadır.

Hub örnekleri

Hub örneği

Hub örneği 2

Hub örneği 3

Hub örneği 4

Sözlükte hub ne anlama gelmektedir?

1- Tekerlek poyrası, tekerlek göbeği.

2- Hareket ya da önem merkezi.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç